• به گزارش ایرنا، کتاب حسین پسر غلامحسین در پنج فصل با عناوین به روایت مادر، به روایت همرزمان، دوری و فراق تا آخرین دیدار به رویات مادر، شهادت به روایت همرزمان و خانواده شهید و عکس‌ها، یادداشت‌ها و مستندات توسط مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه ثارالله منتشر شده است.

  در فصل پایانی کتاب اطلاعاتی از رونامه حدیث کرمان، مورخ 19 اسفند سال 64، 12 آبان 66، ویژه‌نامه فتح شماره 115، سخنان سردرا سلیمانی در دیدار با هیئت شهدای بیت‌الله الحرام کرمان، وصیت‌نامه سردار شهید یوسف الهی، روزنامه اطلاعات به تاریخ‌ 15 21 تیرماه سال 78، دست‌نوشته‌های محمدحسین، نامه شهید به یکی از دوستانش، شمه‌ای از ویژگی‌های امام، نامه پدر شهید از مدینه خطاب به فرزندانش، ‌ دل‌نوشته‌های محمدحسین بعد از شهادت دوستانش از جمله غلامرضا صانعی، علی رحیم‌آبادی، حمید مظهری صفات، محمد امیری، اسلاملو و صانعی و محمدعلی کازرونی آمده است.

  مهری پورمنعمی در مقدمه کتاب حسین پسر غلامحسین آورده است، "نگارش واقعیات و ثبت خاطرات روزهای حماسه و خون، روزهای عطش و آتش و شمشیر و شهادت بسیار دشوار و جذاب است. بدون شک بیان حقایق دوران دفاع مقدس و حماسه حضور دلیرمردان مبارز و بی‌ادعا و آمیختگی آن با شعر و احساسات عارفانه بر تاثیرگذاری آن بر مخاطب با توجه به حجم خاطرات افزوده و فضا را متنوع و خستگی‌ناپذیر می‌کند. "

  کتاب حسین پسر غلامحسین، زندگی ضمن معرفی شهید محمدحسین یوسف الهی به رابطه سردار حاج قاسم سلیمانی با وی می پردازد.

  واژه "حسین پسر غلامحسین" برگرفته از سخن سردار حاج قاسم سلیمانی در مواقع حساس نبرد به این شهید بزرگوار بوده است.

  پرفروش ترین کتاب انتشارات نمایشگاه کنگره شهدای استان کرمان کتاب "حسین پسرغلامحسین" عارف جوان لشکر 41 ثارالله است.

  شهید محمد حسین یوسف الهی سال 1340 در شهر «کرمان» متولد شد، پدرش فرهنگی بود و در آموزش و پرورش خدمت می کرد. محیط خانواده کاملا فرهنگی بود و همه فرزندان از همان کودکی با حضور در مساجد و جلسات مذهبی با اسلام و قرآن آشنا می شدند.

  علاقه زیاد و ارتباط عمیق محمد حسین با نهج البلاغه نیز ریشه در همین دوران دارد. در روزهای انقلاب محمد حسین دبیرستانی بود و حضوری فعال داشت و یکی از عاملان حرکتهای دانش آموزان در شهر کرمان بود.  

  آغاز جنگ عراق علیه ایران در لشکر 41 ثارالله واحد اطلاعات و عملیات به فعالیت خود ادامه داد و بعدها به عنوان جانشین فرمانده این واحد انتخاب شد. در طول جنگ پنج مرتبه به سختی مجروح شد و بالاخره آخرین بار در عملیات والفجر هشت به دلیل مصدومیت حاصل از بمبهای شیمیایی در بیست و هفتم بهمن ماه سال 1364 در بیمارستان لبافی نژاد تهران به شهادت رسید.

 • به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، کتاب «نیم دانگ پیونگ یانگ» تازه‌ترین اثر رضا امیرخانی شرح سفر به کره شمالی است که در سه فصل با عناوین «کیم چی»، «قاشقچی» و «چیطولی» توسط نشر افق منتشر شده است.

  فصل اول کتاب یا «کیم‌چی» شرح سفر اول رضا امیرخانی به کره شمالی است. خردادماه 97 او در پوشش مستندنویس و به پیشنهاد فرزاندان محمود دعایی (مدیر مسئول روزنامه اطلاعات) و با همراهی جمعی از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی راهی پیونگ‌یانگ می‌شود. این فصل شامل توصیف فضای جامعه، چارچوب‌ها و قوانینی که مردم ناچار و گاه مشتاق به رعایت آن‌ها هستند، عدم دسترسی به تکنولوژی روز دنیا، نبود فردیت و فضای امنیتی حاکم و همچنین کنجکاوی‌های نگارنده و تلاش او برای کشف نادیده‌ها و برقراری رابطه با مردم است.

  فصل دوم یا «قاشق‌چی»، روایت حال و هوای امیرخانی بعد از بازگشت است. ته‌نشین شدن هیجانات و تحلیل عقلانی دیده‌ها و مقایسه حقایق با فیلم‌ها و کتاب‌هایی که درباره کره شمالی وجود دارد او را متقاعد می‌کند سفر دیگری به این کشور داشته باشد و با چشم دیگری زندگی در آن نقطه از جهان را ببیند. کشمکش‌ها و تلاش‌های او برای مجاب کردن کنسول کره شمالی برای صدور ویزا و البته چند خاطره‌ پراکنده از سفرهایش محتوای این فصل را شامل می‌شود.

  فصل سوم یا «چیطولی» هم روایت سفر دوم امیرخانی به کره شمالی است که بهمن 97 آغاز می‌شود و موافقت حزب کارگر کره شمالی برای ارتباط نزدیک‌تر امیرخانی و هم‌سفرانش با زندگی مردم عادی و مواجهه با مناسک تولد، ازدواج و مرگ جریانی متفاوت‌تر از سفر اول پیش می‌آورد. ملاقات با نویسندگان که در ادامه متوجه می‌شوند هیچ‌کدام کتابی منتشر نکرده‌اند، بازدید از یک مدرسه و مواجهه با نقص‌های آموزشی در آن سیستم، یک زایشگاه و مواجهه با کمبود امکانات وحشتناک پزشکی، یک مجتمع مسکونی و دکوراسیون داخلی منازل، فروشگاه‌ها و تنوع محدود اجناس و شرح گفتگو‌ها با دو سه نفر از اعضای حزب که برای همراهی با مسافران ایرانی تعیین‌شده‌اند؛ بخش‌هایی از این فصل کتاب را تشکیل داده‌اند.

 • خشکم می‌زند!
  – آقای نویسنده!
  تقریباً این آمادگی را داشتم که درجایی به هویت واقعیم کسی اشاره کند. این خیلی طبیعی بود و احتمالاً با یک جست‌وجوی ساده همه‌چیز لو می‌رفت؛ اما در این دیدار آخر و در این سطح اصلاً انتظار نداشتم…
  دوباره با صدایی از ته گلو می‌گوید:
  – آقای نویسنده! درست بنویس!
  می‌خندم. هنوز دستم را رها نکرده است. می‌گویم:
  – تلاش می‌کنم صادق باشم. تحریم از مبادله‌ی کالا و ارز جلوگیری می‌کند. نمی‌گذارد کالا و ارز شما در کشور دیگری راه پیدا کند… اما تحریم به‌جز کالا و ارزِ شما، جلو حرکت حرفِ شما را هم می‌گیرد…
  دوباره دستم را می‌گیرد و فشار می‌دهد و با خوش‌حالی تائید می‌کند. بیش‌تر صدایی می‌شنوم از داخل حنجره‌اش که نشان رضایت است. حالا وقتش است که در کوتاه‌ترین زمان حرفم را بزنم. می‌گویم:
  – در تحریم کالا و ارز مقصر امپریالیسم است، اما مقصر اصلی تحریم حرف شما، امپریالیسم نیست، خودتان هستید!

 • از بچه­‌ها که بپرسیم دوست دارید چه کاره شوید، اغلب بدون معطلی یکی از گزینه‌­های پرطرفدار مثل پلیس، خلبان، دکتر، مهندس یا معلم را انتخاب می‌­کنند. اما کمی که بزرگتر می­‌شوند و امتحانات سخت پایان‌­ترم کلافه‌­شان می­‌کند یا در اخبار می‌­شنوند چندین دکتر و مهندس بیکار در جامعه مشغول مسافرکشی هستند، آرزوهای‌شان را بر باد رفته می‌­بینند.

  اما این وظیفه بزرگترهاست که در نقش پدر و مادر یا مربی اجازه ندهند بچه­‌ها از رؤیاهای‌شان دست بکشند. اگر چیزی در کودکی ملکه ذهن انسان شود، کنار گذاشتن و فراموش کردنش غیرممکن خواهد بود. والدین می‌­توانند هنگام خواب، کتاب­‌هایی درباره اهداف و ایمان و اعتماد به هدف­‌ها برای بچه­‌ها بخوانند. درست مثل داستان‌­هایی که پدر و مادرهای خودمان، قبل از خواب برای‌مان می‌­گفتند و بعد از سال‌­ها هنوز زنده­‌ترین خاطرات ما هستند.

  کتاب «به هر شغلی که بخواهم می­‌رسم»، از مجموعه کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان، با داستانی ساده، امید را به رؤیاهای بچه‌­ها تزریق می‌­کند و به آن‌­ها اطمینان می‌­دهد به هر شغلی که بخواهند، می‌­رسند. فقط کافی است به رؤیای خود ایمان داشته باشند. 

 • دویدم و دویدم،

  سر کوهی رسیدم،

  دو تا خاتونُ دیدم ...

  این شعر از معروف­‌ترین شعرهای دوران کودکی ماست. ماجرای پسر بچه­‌ای که در مسیری طولانی با افرادی گوناگون مواجه می­‌شود و از هر کس چیزی می‌­گیرد و چیزی به آ‌ن­‌ها می‌دهد. چیزهایی که خودش احتیاجی به آن­‌ها ندارد، ولی نیازِ طرف مقابل را برطرف می­‌کند. احتمالاً آن زمان که سعی می‌­کردیم با تندترین ریتم ممکن این شعر را بخوانیم و در مسابقه برنده شویم، حواس‌مان نبود در داستان شعر، چه اتفاقی در حال رخ دادن است و احتمالاً کسی هم برای‌مان توضیح نداد به این حالت از داد و ستد، مبادله پایاپای یا کالا به کالا می­‌گویند. همان مبادله‌­ای که بشر برای اولین بار، برای رفع نیازهای خود و خلاصی از دست چیزهایی که دیگر احتیاجی به آن­‌ها نداشت، آن را اختراع کرد و عملاً علم اقتصاد را پایه‌­ریزی کرد.

  با گذر زمان، نسخه­‌های متنوعی از این شعر با شخصیت­‌ها و کالاهای گوناگون سروده شده یا به داستان تبدیل شده است. اما مفهوم همه این شعرها و داستان­‌ها هنوز همان مبادله پایاپای است. کتاب «علف دادم، شیر گرفتم»، از مجموعه کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان، نیز نسخه خارجی همین داستان است و این بار ماجرا، برای روباهی اتفاق می­‌افتد که بی­‌اجازه ظرف شیر پیرزنی را سر کشیده و خورده. و الان می­‌خواهد کارش را جبران کند.کتاب «علف دادم، شیر گرفتم»، گزینه خوبی برای آشنایی با مفهوم مبادله و پایه‌­ریزی اقتصاد در ذهن کودکان است. 

 • خیلی وقت­‌ها پیش آمده که موقع خرید، حواسمان نبوده چقدر پول همراه خود داریم و وقتی به صندوق می‌­رسیم، تازه متوجه می‌­شویم که «ای داد بی­داد!» و بعد از گشتن تمام جیب‌های شلوار و پیراهن و زیر کِش جوراب و داخل آستر کیف، می‌­فهمیم خبری از پول مبادا نیست.

  اما اگر یک گوسفند به خرید برود و پول کم بیاورد، چه؟ آن‌­ها طوری مسأله را حل می­‌کنند که فقط یک گوسفند می­‌تواند! کتاب «سه کیسه پشم به جای پول»، از مجموعه کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان، ماجرای گوسفندانی است که برای خرید هدیه تولد دوستشان پول کم می­‌آورند و ...

  کتاب با تصاویری جذاب و داستانی که خواندن آن برای نوآموزان آسان است، نکاتی درباره نقش و اهمیت پول در معاملات، مبادله کالا به کالا و همچنین این موضوع که هر چیز بهایی دارد را به بچه­‌ها می­‌آموزد.

 • قلکی به دست بچه می­‌دهیم و به او می­‌گوییم: «پول‌­هاتو بنداز این تو!» او هم یا حرف شنوی دارد و بی چون و چرا پول‌­ها را توی قلک می­‌اندازد، یا دو دوتا چهارتایی می­‌کند و می‌­فهمد اگر گول حرف بزرگترها را بخورد، دیگر به آن پول‌­ها دسترسی نخواهد داشت. پس ترجیح می­‌دهد پروژه «پول توی قلک اندازی» را به بعد موکول کند. بچه تا وقتی می‌­تواند همان لحظه پولش را خرج آبنبات و آدامس کند و لذت ببرد، تحلیل صبر و پس­‌انداز برایش کار راحتی نخواهد بود. مگر اینکه آینده از راه برسد و نتیجه کارش را به چشم ببیند.

  درک این موضوع که می‌­توان پول‌­های کم را جمع کرد و در آینده برای خرید گران­تری صرف کرد، معمولا برای بچه­‌ها سخت است و مثل هر اتفاق غیر غریزی، وظیفه ما بزرگترهاست که آن­‌ها را با این موضوع آشنا کنیم. سپردن کارهای ساده منزل به بچه­‌ها و پرداخت پول در ازای آن، برای اینکه قلک‌شان سریع پر شود، ترفند خوبی برای آموزش پس­‌انداز و نحوه استفاده از قلک است.

  کتاب «کاش پول‌­هایم را جمع می‌­کردم»، از مجموعه کتاب‌­های آموزش سواد مالی به کودکان، داستان پسر بچه­‌ای است که ترجیح می­‌دهد پول­‌هایش را به جای پس­‌انداز، خرج کرده و در لحظه زندگی کند. اما مادر راه‌­های متنوعی را به کار می­‌گیرد تا اوضاع را عوض کند.

 • احتمالا منظره بچه‌ای در فروشگاه که موقع خرید، کف یکی از راهروها روی زمین پهن شده و صدای گریه­‌اش تا هفت آسمان بالا می‌­رود و هرچه می‌­بیند، می­‌خواهد، برای همه ما آشنا است. شاید این جور بچه‌­ها درحال حاضر با ترفند گوش­خراش خود به هر چه می‌­خواهند برسند. اما اگر رفتارشان را تغییر ندهند، وقت بزرگسالی، دنیای مالی دمار از روزگارشان در می‌آورد. چون تازه آن موقع است که معنی عبارت «هر خواسته‌­ای هزینه‌­ای دارد» را با گوشت و پوست­شان لمس می­‌کنند.

  درک مفهوم نیاز و خواسته و تفاوت آن­‌ها و اینکه نمی‌­توان پول محدود را برای همه اجناس موجود در بازار خرج کرد، از نکاتی است که باید در سنین پایین به بچه­‌ها آموزش دهیم. یعنی همان سال­‌هایی که هنوز زورشان به چرخ دستی فروشگاه نمی‌­رسد و باید داخل آن بنشینند.

  کتاب «وقت خرید با مامان»، از مجموعه کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان، عادت ناپسند بچه‌­هایی را به تصویر می‌­کشد که موقع خرید، همه چیز می‌­خواهند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند. کتاب در کنار این نکته اخلاقی، تفاوت بین نیاز و خواسته را توضیح می‌­دهد و به موضوع اولویت‌­های خرید بر اساس نیازهای افراد می‌­پردازد.

  کتاب «چی لازم دارم، چی می­‌خرم»، از دیگر کتاب‌­های این مجموعه است که به رفتار کودکان هنگام خرید می­‌پردازد.

 • خیلی از بچه‌­ها فکر می­‌کنند محصولاتی که در خانه و مغازه و فروشگاه­‌ها می‌­بینند، یک شبه و با یک ورد جادویی، توی قفسه­‌ها چیده شده­‌اند. آن‌­ها چیزی از تولید نمی‌­دانند. اما اگر با این فرایند آشنا شوند و ببینند برای تولید محصولی مثل لباس، چقدر زحمت کشیده شده، احتمالا قدر لباس­‌های خود را بیشتر بدانند و با مراقبت بیشتری از آن‌­ها استفاده کنند. حتی ممکن است حین آشنایی مراحل ساخت و تولید یک محصول، به آن علاقه‌­مند شده و خشت­‌های اولیه آینده کاری­شان را روی همین آشنایی بچینند.

  اما وقتی نمی‌­شود دست بچه‌­ها را بگیریم و به خط تولید یک کارخانه یا به روستایی دور ببریم که چند گوسفند تپل با پشم­‌های پر و سفید هم در آن مشغول چرا هستند، بهتر است برای آ‌ن­ها کتابی بخوانیم. کتاب «خودم شنل می‌­بافم»، بچه‌­ها را درست وسط یک دشت سرسبز می‌­برد که در آن چوپانی می‌­خواهد با پشم گوسفندهایش برای خود شنلی ببافد. بچه‌­ها با چوپان همراه می‌­شوند و مراحل تهیه یک شنل را از چیدن پشم گرفته تا بافتن پارچه و دوختن آن، دنبال می­‌کنند.

 • دادن پول توجیبی به بچه‌­ها یکی از آن موضوعات مهمی است که خیلی از ما پدر و مادرها درگیر آن هستیم. ممکن است گاهی فکر کنیم همین که موقع مدرسه رفتن، پولی کف دست فرزندمان بگذاریم تا در زنگ تفریح چیزی بخرد و از گرسنگی غش نکند، فریضه پول توجیبی را به جا آورده‌­ایم. اما این همه ماجرا نیست. پول توجیبی می­‌تواند بسیاری از مفاهیم مالی و اقتصادی را آرام آرام به بچه­‌ها منتقل کند.

  کتاب «اولین پول توجیبی من» از سری کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان است و با داستانی کوتاه و مستقیم، کودکان و خانواده‌­ها را با مفهوم پول توجیبی آشنا می­‌کند. کتاب به مبلغ پول توجیبی می­‌پردازد و با محاسبه­‌های ریاضی ابتدایی و ساده، برنامه‌­ریزی و پس­‌انداز پول برای هدفی در آینده را به خوبی توضیح می­دهد.

  توضیح مسأله پیچیده­ای مثل بودجه‌­بندی و مصرف صحیح پول برای کودکان پنج، شش ساله کار آسانی نیست و مشاوران مالی که بیشتر از هرکسی در جریان این موضوع قرار دارند، کتاب «اولین پول توجیبی من» را گزینه مناسبی برای آموزش مفهوم پول توجیبی و پس­‌انداز می‌­دانند.

 • اگر بخواهیم موتور محرک انسان را در یک کلمه خلاصه کنیم، بی‌­شک آن یک کلمه، هدف خواهد بود. حالا اگر این هدف، مالی باشد که دیگر نور علی نور است، آن وقت حکم موتور جت را پیدا می­‌کند. مثل هر آموزش دیگری هدفمندی و برنامه­‌ریزی مالی را هم باید از دوران کودکی آموخت. بچه­‌ها هم می‌­توانند نیروی این موتور را در مقیاس کوچکی حس و تجربه کنند. مثلاً برای رسیدن به یک هدف مالی قلکی بردارند و ذره ذره پول­‌هایشان را در آن جمع کنند. حالا این هدف می­‌تواند خرید وسیله‌­ای کوچک برای خودشان باشد یا هدیه‌­ای برای تولد یکی از اعضای خانواده یا یک دوست.

  رفتار بچه‌­ها در مدت انتظار، خیلی جالب است. هرروز به سراغ قلک می‌­روند، آن را تکان می‌­دهند تا ببینند چقدر سنگینتر شده و برای سریع­تر پر شدنش کارهای زیادی می‌­کنند. از درخواست پول توجیبی از مادر و پدر و مادر بزرگ و همه اقوام گرفته تا کمک در کارهای خانه و گرفتن دستمزد.

  داستان کتاب «چه روزی قلکم را بشکنم» ماجرای پسری است که اول نمی‌‎­داند پول­‌هایش را چطور جمع کند. اما برای خرید چیزی که یک راز است، قلکش را پر کرده و برای روز شکستن آن لحظه شماری می­‌کند.

 • وز تولد مادربزرگ نزدیک است و نوه‌­های فسقلی برای خرید هدیه­‌ای زیبا، پول‌­هایشان را پس­‌انداز کرده‌­اند. به خیالشان می­‌توانند هدیه پرزرق‌­وبرقی بخرند. اما وقتی به مغازه‌­ها نزدیک می­‌شوند، خوراکی‌­ها و اسباب­‌بازی‌­هایی می‌­بینند که یادشان می‌­رود پول توی کیف را برای چه کاری پس­‌انداز کرده بودند. چیزهایی می­‌خواهند که شکم­شان را پر و کیف­شان را خالی می­‌کند.

  ولخرجی و خرید هله هوله، عادت همه بچه‌­ها و خیلی از بزرگترها است و ما نباید بابت چنین اتفاقی آن‌­ها را سرزنش کنیم. داستان این دو نوه فسقلی آموزه‌­های زیادی برای بچه­‌ها دارد. کتاب «پولم چه زود تمام شد» درس‌­هایی از خرج، پس­‌انداز، پول مبادا و تصمیم­‌های عاقلانه به بچه­‌ها یاد می‌­دهد که در بزرگسالی و وقتی سر برج، جیبشان با حقوق سر ماه قلنبه شده، یاد شخصیت­‌های «پولم چه زود تمام شد» بیفتند و با خریدهای عاقلانه اجازه ندهند پولشان زود تمام شود. بازی این کتاب با پول­‌های خرگوشی می­‌تواند راه فوق­‌العاده­‌ای برای تمرین خرید درست و عاقلانه برای بچه­‌ها باشد.

 • قبل از اینکه خانه را به قصد خرید ترک کنیم، همه سنگ‌­هایمان را با بچه‌­ها وامی‌­کنیم. آن­‌ها هم با سری خم شده، قول می‌­دهند هرچه دیدند، نخواهند و اجازه دهند ما فقط آن چیزی را بخریم که لازم است. اما همین که پایمان به بازار می­رسد، همه آن حرف­‌ها و تهدیدها دود شده و از گوش بچه­‌ها بیرون می­زند. آخر ماجرا هم به عصبانیت و اخم‌­های درهم کشیده بزرگترها و جیغ‌­های بنفش بچه­‌ها ختم می‌­شود. بهتر است به جای اینکه خرید از فروشگاه را به خاطره­ای تلخ تبدیل کنیم، با استفاده از چند توصیه و دستورالعمل دقیق، ورق را به نفع خودمان برگردانیم.

  مثلا دست به دامن کتاب «چی لازم دارم، چی می‌­خرم» شویم. این کتاب در قالب داستانی شبیه ماجرای ما، برای بچه‌­ها از محدود بودن پول می­‌گوید و از اینکه فقط یک بار می‌­توان آن را خرج کرد. بچه‌­ها در داستان می­‌بینند که با اصرار برای خرید خواسته­‌های غیرضروری، نیازهایشان دیگر برآورده نمی­‌شود. مفهوم هزینه فرصت را یاد می­‌گیرند و می‌­فهمند چرا وقتی همزمان دو چیز را می­‌خواهند، ولی برای خرید یکی از آن­‌ها پول دارند، مجبور می­‌شوند یکی را انتخاب کنند.

  کتاب «چی لازم دارم، چی می­‌خرم» از مجموعه کتاب­‌های آموزش سواد مالی به کودکان توسط آکادمی هوش مالی تهیه و به همت انتشارات قدیانی چاپ و روانه بازار شده است.

 • اگر به بچه‌­های کوچولو یک پول قلنبه بدهیم، ممکن است هوش از سرشان بپرد و در یک چشم به هم زدن دخل آن را بیاورند. اینکه بچه­‌ها بخواهند برای خودشان، دوستانشان یا اعضای خانواده هدیه­‌ای بخرند و محبت خود را به آن‌­ها ثابت کنند، نه تنها موضوع بدی نیست، خیلی هم خوب و پسندیده است. اما این وظیفه ما بزرگترهاست که درباره پس­‌انداز برای­شان توضیح دهیم و بگوییم کارایی قلک­‌های کوچک سفالی چیست.

  کتاب «با پولم هدیه هم می­‌خرم»، یکی از آن کتاب‌هایی است که جور بزرگترها را کشیده و سروکله زدن با پول را با زبان خودشان، به بچه­‌ها یاد می‌­دهد. غیر از اینکه متن روان آن برای بچه‌­هایی که به تازگی خواندن را یاد گرفته‌­اند، مناسب است؛ داستان ساده‌­اش می­‌خواهد در کنار پندهای اخلاقی و آموزش خوش­‌رفتاری، سه محل اصلی صرف پول را برای بچه‌ها توضیح دهد؛ خرج کردن، پس‌­انداز کردن و بخشیدن آن به دیگران؛ یعنی هنگام خرید، باید پول آن را پرداخت، به فکر آینده بود و چیزی برای پس­‌انداز کنار گذاشت و به افراد نیازمند کمک کرد یا به دوستان هدیه داد.

  کتاب «با پولم هدیه هم می‌­خرم» از مجموعه کتاب‌­های آموزش سواد مالی به کودکان است که توسط آکادمی هوش مالی آماده و به همت انتشارات قدیانی، بزرگترین انتشاراتی در حوزه ادبیات کودک، چاپ شده است. بچه­‎ها حتما از اینکه بتوانند با ساده­‌ترین کلمه­‌هایی که یاد گرفته‌­اند، کتاب بخوانند و با مفهوم پس­‌انداز، خرج پول، هدیه دادن و سخاوت آشنا شوند، لذت می­برند.

 • هنری دیوید ثورو، فیلسوف امریکایی، یک روز تصمیم می­‌گیرد از دنیای شلوغ و پرازدحام اطرافش فاصله بگیرد و خودش را پرت کند در آغوش طبیعت. تا در سکوت و آرامش آنجا درباره حیات وحش کتابی بنویسد. او کنار برکه والدن درون جنگل کلبه‌­ای می‌­سازد. کلبه­‌ای به طول 4.5 و عرض 3 متر با یک تخت، یک میز تحریر، یک میز غذاخوری و سه صندلی. برای جلوگیری از خرج­‌های اضافی، از پنجره­‌های دست دوم و تخته­‌ها و آجرهای کهنه و قدیمی استفاده می‌­کند. ثورو دو سال در آن کلبه زندگی کرد و به مردم نشان داد چطور شاد و خوشحال زندگی کنند، بدون اینکه مجبور باشند تمام وقتشان را برای به دست آوردن پول تلف کنند. او در کتابش نوشت:

  «بیشتر مردم هیچ وقت نمی­‌فهمند خانه چیست! و درواقع تمام عمر خود را در نداری به سر می­‌برند. چون فکر می‌­کنند باید خانه­‌ای شبیه به خانه همسایه­‌شان داشته باشند.»

  کتاب «کلبه­‌ام را ساده می‌­سازم»، اقتباسی است از زندگی هنری دیوید ثورو فیلسوف طبیعت­‌گرا، تا با داستانی ساده و روان، کودکان دنیای مصرف‌­زده امروز را با نگاهی متفاوت به زندگی و هزینه و منفعت آشنا کند و به آن‌­ها نشان دهد معنای اصلی زندگی در قناعت، انس با طبیعت و خروج از چرخه پایان ناپذیر کار برای پول است. این کتاب از مجموعه داستان‌­های آموزش سواد مالی به کودکان است که به همت و تلاش انتشارات قدیانی چاپ و روانه بازار شده است. زبان کودکانه داستان، نکات مالی و فلسفی پیچیده را برای بچه‌­ها شیرین و قابل فهم کرده است.

 • یشکی دوشکی سنجتی پیش رَف

  دوشکی قهوه‌­ای دِتا بیدمشکی

  پشتش دارچینی شیش تو قهوه­‌ای پیش رَف

  چارشکی پیش رَف سفی جاخُ

  این، شعری است که زنان کرمانی پشتِ دار قالی می­‌خوانند و نخ­‌های رنگی را دانه­‌دانه به تارها گره می‌­زنند. داستانی که نه فقط در کرمان، که هر کجا قالی و قالیبافی هست، جریان دارد. از هندی‌­ها گرفته تا سرخپوست­‌های امریکا، همه­‌شان به همین شکل روزهای خود را پشت دار قالی شب می‌­کنند. همگی می‌­دانیم حرفه خاصی مثل قالیبافی و تولید محصولی زیبا از مواد اولیه طبیعی، از قدیمی‌­ترین شغل­‌های آدم روی این کره خاکی است. حرفه یا شغل چیزی است که برای پاسخگویی به نیازها و خواسته­‌ها به وجود آمد و عاملی شد برای تولد مبادله، خرید و فروش و کسب درآمد.

  در هر شغل و حرفه‌­ای برای رسیدن به محصول نهایی باید کارهای زیادی انجام شود. اما شاید نتوانیم به راحتی بچه­‌های پرجنب‌­وجوش و بیش فعال امروزی را پای توضیح این کارها بنشانیم. مخصوصا توضیح کار ظریف و زمانبری مثل قالیبافی. ولی اگر این­‌ها را یک بز برای بچه­‌ها تعریف کند چه؟

  داستانی که با متنی روان، بچه‌­ها را با نحوه تبدیل پشم­‌های بز به قالیچه­‌ای پر از نقش و نگار و اهمیت انجام کارهای دستی آشنا می‌کند. بچه‌­ها در این کتاب با مفاهیم دیگری مانند منابع انسانی، منابع طبیعی، منابع سرمایه‌ای و همچنین کالای واسطه­‌ای آشنا می­‌شوند و اهمیت همکاری با دوستان را درک می‌­کنند.

 • وقتی پای بچه‌ها به فروشگاه باز می‌شود و می‌خواهند هدیه‌ای برای دوست‌شان انتخاب کنند، اول، ماجرا برایشان جالب و هیجان­‌انگیز است. اما وقتی هر چیز را می‌بینند خوششان می‌آید و نمی‌دانند کدام یکی بهتر است، آرام آرام کلافه می‌شوند. برای همین، پس از چند دور چرخیدن در فروشگاه گیج می­‌شوند و با یک بغل عروسک و لباس و بازی‌­های رومیزی و با نگاهی پر از «من نمی­‌دونم، تو یه چیزی بگو» سراغ ما می‌­آیند.

  اینجاست که ما باید مانند «قهرمان همه­‌چیزدانِ» زندگی بچه­‌ها وارد صحنه شویم و راز یک خرید خوب را با آن‌­ها در میان بگذاریم. اگر ما هم خیلی در جریان ماجرای راز نباشیم، چه؟ بیایید از جیلو کمک بگیریم.

  جیلو در کتاب «به اندازه پولم خرید می­‌کنم» نکات بسیار مهمی را در قالب داستان خرید هدیه تولد به بچه­‌ها آموزش می‌­دهد. نکاتی مثل انتخاب بین گزینه‌­های مختلف، تصمیم­‌گیری و هزینه‌­فرصت. مساله انتخاب و توجه به هزینه‌­فرصت تصمیم­‌هایی که می‌­گیریم، همان رازی است که هنگام خرید هرچیزی، از هدیه تولد گرفته تا انتخاب یک خوردو از میان برندهای داخلی و خارجی، باید در نظر داشته باشیم.

  هزینه‌­فرصت همان چیزی است که موقع انتخاب بین دو مورد، باید از یکی از آن­‌ها چشم­‌پوشی کنیم. یادگیری این موضوع در تقویت قدرت تصمیم­‌گیری کمک زیادی به بچه­‌ها می‌­کند.

 • اول کمی آرد و آب و نمک و خمیرمایه را با هم قاطی می‌­کنیم و ورز می‌­دهیم و ورز می‌­دهیم. خمیر که آماده شد، آن را کف قالب، پهن می‌­کنیم. مواد پیتزا را خرد، رنده و حلقه حلقه می‌کنیم و همه را روی خمیر می­‌ریزیم و می­‌چینیم. قالب را داخل فر می­‌گذاریم و منتظر می‌­شویم. پیتزا که آماده شد و بوی خوش آن همه جا پیچید، دوستان‌مان را دعوت می­‌کنیم تا با هم یک پیتزای خانگی و درجه یک بخوریم.

  اشتباه نکنید. موضوع، «طرز پخت پیتزا» یا «چگونه یک بعد از ظهر خاطره‌­انگیز داشته باشیم» نیست. متن بالا روایتی از کتاب «کی با من پیتزا می­‌پزد؟» است و می‌­خواهد بچه­‌ها را با مفهوم اقتصادی معامله دو طرفه آشنا کند. در دنیای واقعی، هر شخص، تنها زمانی در کاری مشارکت می‌کند که نفعی از آن ببرد و اگر معامله­‌ای، مزایای دوطرفه نداشته باشد، انجام نمی­‌شود.

  نکته آموزشی دیگر کتاب که علاوه ­بر بچه­‌ها، بزرگترها هم به آن نیازمندند، تهیه فهرست خرید است. تهیه چنین فهرستی از لوازم مورد نیاز، کمک می­‌کند هرچه دیده بیند را دل نکند یاد و پول کیف و جیب، زود جیم نشود. پیتزای خانگی بعدی را با کمک بچه‌ها و همراه با خواندن این کتاب، می‌شود پخت. بچه‌ها می‌توانند فهرستی از مواد مورد نیاز پیتزا را تهیه کنند و تنظیم فهرست خرید را در عمل یاد بگیرند.