•  قاصدک نوشته علی موذنی و به روایت سعیده فرضی، درباره ‌زنی به نام آذر است که همسرش هاشم به جبهه رفته است. آذر با فرزندش زندگی می‌‌کند. پسر از دوری پدر غمگین است و مدام با مادر خود لج می‌‌کند تا این که یک روز قاصدکی به دست زن می‌‌رسد. همه داستان قاصدک در یک روز می‌گذرد و در صفحاتی کم روایت می‌‌شود، اما وسعت داستان به اندازه تمام جنگ‌ها و دلتنگی‌های انسان‌ها است. موذنی در این داستان شاعرانه، قصه زنی را می‌گوید که همسرش به جنگ رفته و حالا قاصدکی از او خبر آورده است. او گاه به واگویه‌ها و زمزمه‌های زن با خودش را نشان می‌دهد و گاه از زبان زن حال و احوالات پسرک‌شان را می‌گوید که حالا برای خودش مرد کوچکی شده است. در همه‌جای کتاب هم داستانش پهلو به پهلوی شعر می‌زند، بی‌آنکه از کلمات آهنگین و تشبیهات شاعرانه خبری باشد؛ چراکه این شاعرانگی در ذات داستان موذنی و تنهایی زن است؛ تنهایی باشکوهی که رنگ آزردگی به خود نمی‌گیرد. وقتی که خواننده، کتاب قاصدک را می‌بندد، شاید نم اشکی را گوشه چشمش احساس کند.

 • امیلی دانشجوی دکترای دانشگاه سوربن فرانسه است که برای پایان‌نامه‌اش با موضوع «علل وقوع انقلاب اسلامی» راهی ایران می‌شود. برای اطلاعاتی که لازم دارد در ایران با دکتر احمدی که از رزمندگان جنگ است همراه می‌شود. این، داستان راز درخت سیب است که به قلم یعقوب توکلی توسط نشر معارف به چاپ رسیده است.

  موضوع این اثر روائی، انقلاب اسلامی است و در آن سئوال‌ها و چالش‌های اساسی نسبت به انقلاب را برای مخاطب تبیین می‌کند. توکلی در فرایند نگارش این اثر 248 صفحه‌ای از بیش از 240 منبع معتبر استفاده کرده است.

 • راز درخت سیب داستانی‌ است تاریخی از تاریخ نگار برجسته، دکتر یعقوب توکلی. داستان جدال اندیشه‌ها و بحث‌های نظری پیچیده در خصوص خیزش و رویش بسیار بزرگ و تاریخی ملت ایران. آنها که آن را می‌بینند و آنها که ندیده‌اش می‌گیرند. حامیان، ناراضیان و مخالفان همگی در این دعوا و جدال حضور دارند و همگی به جدال اندیشه درپای درخت سیب فراخوانده شده‌اند.

  نویسنده کتاب راز درخت سیب در قالب داستان، به صورت جذاب و مستدل به سوالات و دغدغه‌های نسل جوان و عموم مردم درباره انقلاب اسلامی پاسخ می‌دهد.

 • غالب قضاوت های حضرت امیر علیه السلام و گفتارهای حکیمانه وی کرامت های عظیمی شمرده می شوند، بطوری که هم اکنون نیز با این همه پیشرفت بشر در عرصه های مختلف ، از علم الهی او و الهامات غیبی وی حکایت می کنند.

  کتاب در 54 فصل و شامل تعداد زیادی از قضاوت ها و گفتار های حکیمانه حضرت میباشد

 • مولای غریب مسلم بن عقیل( رخدادهای سفارت)

  استاد سید علی سید جمال اشرف حسینی
  ترجمه محمد حسین خورشیدی
  مجموعه هفت‌جلدی «مولای غریب مسلم بن عقیل رخدادهای سفارت» روایتی از رخدادهای ایام حضور حضرت مسلم در کوفه تا شهادت غریبانه ایشان است

  جلد 1- به تبیین چرایی فرستادن مسلم ابن عقیل به کوفه توسط امام حسین (علیه السلام)
  جلد2- چگونگی ورود ایشان به کوفه و اتفاقات پیرامون ان
  جلد3- جاسوسان کوفه و نیز امتناع حضرت مسلم از ترور عبیدالله ابن زیاد بیان شده است.

  جلد4- تنهایی و سرگردانی حضرت مسلم در کوچه‌های کوفه، دلاوری و رشادت ایشان و نیز تصاویری از دستگیری سفیر سیدالشهدا (علیه السلام)
  جلد 5- حوادث دارالاماره تا شهادت حضرت مسلم

  جلد6- شخصیت «طوعه» پیرزنی از شیعیان
  جلد 7- نگاهی به زندگینامه، خانواده حضرت مسلم، وضعیت همسر و فرزندان ایشان و سرنوشتشان پس از شهادت پدر

 • کتاب عزاداری رمز محبت در دو جلد تنظیم شده است. در جلد اول روایات فضیلت گریه و عزاداری گردآوری و ترجمه شده است. گریه و عزاداری فرشتگان، انبیا و اولیای الهی بر سیدالشهدا (سلام الله علیه)، روایات و عزاداری‌های اهل تسنن برای امام، نکته‌ها و آمارهایی درباره گریه و عزاداری موضوعات مورد اشاره در جلد اول هستند.
  جلد دوم سعی در پاسخ به شبهات و پرسش‌هایی دارد که در مورد شبهات مخالفان عزاداری، جوانب گوناگون عزاداری است. مؤلف بیان می‌دارد که انسان با فطرت پاکش نسبت به همنوعش احساس همدردی می‌کند و از مصیبت و رنج او ناراحت می‌شود. این احساس شریف انسانی نسبت به سرگذشت پردرد و بلای پیشوایان دینی البته بیشتر است.

 • سید محسن امامیان متولد 1359 در تهران، نویسنده، پژوهشگر و مترجم می باشد. وی سطح سه حوزه و مدرس فیلم نامه نویسی و نگارش خلاق است. همچنین بیش از پنج دوره در مدرسه اسلامی هنر شرکت کرده و در دفتر تبلیغات اسلامی فعالیت داشته است.

 • کتاب چای خوش‌عطر پیرمرد، نوشته سید سعید هاشمی بیان داستان‌هایی جذاب و خواندنی از زندگی شهید سیدحسن مدرس است.

  مدرس، از شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار دوران معاصر است که هرگز در برابر ظلم سر خم نکرد. و تاثیر بسیاری بر جریان‌های انقلابی پس از خود داشت. این کتاب سعی دارد زندگی این روحانی بزرگوار را از دیدگاهی دیگر بررسی کند و آن را به مخاطب امروز بشناساند.

  کتاب چای خوش‌عطر پیرمرد روایت‌های جذاب و خواندنی از چهره‌ی حقیقی سید حسن مدرس است. کسی که او را با ماجرای تمام قد ایستادنش برابر رضاخان می‌شناسیم.

 • این کتاب حاوی خاطراتی دلنشین و درس آموز از زندگی دلیرمردی است که نگذاشت علاقه اش به دنیا و زرق و برق هایش بندی بر قدم هایش باشد و او را به مقصودش نرساند. کتاب حاضر مجموعه خاطراتی است که توسط همرزم شهید در منطقه خان طومان جمع آوری شده است. کتاب «شهید عزیز» حاوی خاطراتی دلنشین و درس‌آموز از زندگی دلیر مردی است که نگذاشت علاقه‌اش به دنیا و زرق و برق‌های آن، بندی بر قدم‌هایش باشد و او را به مقصودش نرساند. شهید محمود رادمهر که از رزمندگان لشکر 25کربلا است و در خان‌طومان سوریه به شهادت رسیده است، در این کتاب بر مبنای خاطرات دوستان، مادر و همسرش به خواننده معرفی می‌شود.

 • «جاذبه و دافعه علی (علیه السلام)» اثر استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری ( 1358- 1298)، وی به تعبیر امام خمینی "متفکر و فیلسوف و فقیه عالی مقام" بود، استاد برجسته حوزه علمیه قم و دانشگاه تهران بود و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی مامور به تشکیل شورای انقلاب از سوی امام خمینی شد. این کتاب مجموعه‌ای است از چهار سخنرانی که در روزهای 18 تا 21 ماه مبارک رمضان سال 1348 در حسینیه ارشاد ایراد شده است و مشتمل است بر یک مقدمه و دو بخش. در مقدمه کلیاتی درباره جذب و دفع به طور عموم و جاذبه و دافعه انسانها به طور خصوص بحث شده است. در بخش اول، جاذبه علی (ع) که همواره دلهایی را به سوی خود کشیده و می‌کشد و فلسفه آن و فایده و اثر آن، مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم، دافعه نیرومند آن حضرت که چگونه عناصری را به سختی طرد می‌کرد و دور می‌انداخت، توضیح و تشریح شده است و ثابت گردیده که علی(ع) دو نیرویی بوده است و هرکس که بخواهد در مکتب او پرورش یابد باید دونیرویی باشد.

 • روح مجرد روایتی از زندگی یکی از اولیای بر حق خدا به نام سیدهاشم حدّاد است. سید محمد حسین حسینی طهرانی در این کتاب به بیان برخی اسرار بین خود و استادش سیدهاشم حدّاد؛ و همچنین توصیف حالات و نظریات این عارف بزرگ قرن چهاردهم پرداخته است. «سیدهاشم حدّاد» از راه نعل‌‌بندی تامین معاش می کرد و با این حال تمام سختی‌های زندگی با این عقیده که هرچه هست از معشوق و محبوب الهی می‌آید، برایش آسان بود. از این عارف بزرگ جز چند نامه و کتاب «روح مجرد» که توسط یکی از نزدیک‌ترین شاگردانش نوشته شده، نوشته‌ی دیگری باقی نمانده است. سیدهاشم حدّاد از میان شاگردان سلوکی بسیارش نسبت به علامه تهرانی علاقه ویژه‌ای داشت و بیست‌وهشت سال این رابطه عاشقانه‌ شاگرد و استادی برجا بود. روح مجرد از عشق و توحید و بندگی سید حداد می گوید و از اسرار زندگی این دو بزرگ.

 • در خانه اگر کس است به خاطرات و سفارشات آیت الله بهجت به بستگان و شاگردان خود می پردازد، توصیه هایی هر چند کوتاه اما پر محتوا...

 • کتاب به داستان زندگی حضرت هاجر که به صورت خاطره از دوران کودکی در کنار خانواده می گوید و نحوه آشنایی او با ساره و انتخاب او به عنوان همسر ابراهیم نبی از طرف ساره می پردازد...

 • رمان شطرنج با ماشین قیامت یک اثر فلسفی اجتماعی درباره ‏ی سه روز از زندگی یک بسیجی هفده‌ساله در شهری است که توسط عراقی‌ها محاصره شده است. او دیده‌بان توپخانه است اما به‌رغم میل باطنی‌اش مسؤولیت وانت غذا به او محول می‌شود و او باید علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به سه نفر از آدم‌های عجیب و غریبی که شهر را ترک نکرده‌اند هم غذا بدهد. عراقی‌ها به سیستم رادار پیشرفته‏ ی عربی مجهز شده‌اند و او به دنبال آن می‌گردد. این سیستم رادار همان ماشین قیامتی است که نویسنده برای یافتن آن با استناد به سه قسمت از کتاب مقدس قرآن، انجیل و تورات، فلسفه‏ ی آفرینش انسان و زندگی‌اش در آخرت را از دیدگاه یک بسیجی نوجوان، روسپی زمان شاه و مهندس بازنشسته‏ ی پالایشگاه آبادان که ترکیبی از گناه و بی‌گناهی، سادگی و مکاری و تقدس و کفر هستند، بازخوانی می‌کند. شطرنج با ماشین قیامت نگاه جدید و نوگرایانه به مقوله دفاع مقدس دارد و بیانگر این است که دفاع مقدس زمینه های رشد نسلی را به وجود آورده است. پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز امریکا این رمان را به انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان و ادبیات فارسی برخی از دانشگاه های آمریکا تدریس می‌شود. گفتنی است این کتاب به زبان‏های عربی و فرانسه نیز ترجمه شده است..

 • زائران حرم رضوی «سلام بر ابراهیم» را می خوانند

  خواهر شهید «ابراهیم هادی» می گوید: چندی پیش در حرم رضوی دیدم که کتاب «سلام بر ابراهیم» در کنار قرآن و مفاتیح قرار دارد. به زائرانی که کتاب را انتخاب می کردند دقت کردم و از این که مردم از هر قشری با اشتیاق کتاب را برای مطالعه انتخاب می کردند، خدا را شکر کردم.

 • «سیدحیدر جمال‌الدین» مترجم نوجوان پاکستانی‌الاصل و مقیم انگلستان از انتشار ترجمه کتاب «سلام برهادی» به زبان انگلیسی خبر داد و در پاسخ به این سؤال که «چه شد به ترجمه زندگینامه شهید ابراهیم هادی علاقه‌مند شدی؟» اظهار داشت: وقتی من کتاب این شهید بزرگوار را خواندم، متوجه شدم که درس‌های زیادی از جمله شجاعت، بخشندگی و رشد شخصیت در آن هست. شهید ابراهیم هادی، مربی خوبی برای بچه‌هایی بود که پیرامونش حضور داشتند.