• بدون شک کتاب مادام کاملیا در میان آثار معروف الکساندر دوما (Alexandre Dumas) شاهکاری است بی‌نظیر که تا مدت‌ها در اعماق ذهن شما باقی مانده و هرگز فراموش نخواهد شد. این رمان، شهرتی جهانی دارد، به طوری که جوزپه وردی آهنگ ساز برجسته‌ی ایتالیا با اقتباس گرفتن از آن اپرایی ساخت، که جزو مشهور‌ترین آثار اوست. همچنین هالیوود نیز فیلمی بر اساس این داستان تولید کرده است.

  کتابراه


 • مادام کاملیا (The Lady of the Camellias) داستان عشقی تلخ مابین مرد جوان اصیلی به اسم آرمند دوال و زنی زیبا به نام مارگریت گوتیه است، مارگریت به دلیل ولخرجی، عیاشی و سبکسری‌اش میان مردم شهر مشهور است، اما هیچکدام از این‌ها جلودار آرمند نیست، جوانی مرفه که در یک نگاه دلباخته‌ی زنی پردردسر شده و این شروع جدالی چند طرفه میان پول، مرگ، حسادت و دلدادگی خواهد بود.

  کتابراه


 • کتاب مادام کاملیا مشهور‌ترین اثر الکساندر دوما، روایتی پرکشش از عشقی نافرجام میان مردی از طبقه‌ی اشراف و زنی عیاش است که خط به خط داستان شما را در بهت و حیرت فرو می‌برد.

  کتابراه

 • ابعاد گوناگون "الفبای مردگان" مجال بیان جزء به جزء و تحلیل تمام اشخاص یا موقعیت ها را به این مقال نمی­‌دهد، امّا چند نکته وجود دارد که به هیچ‌عنوان نمی‌­توان ناگفته از کنارشان گذشت. یکی از این موارد، نحوه­‌ی تقسیم‌­بندی هر فصل و میان فصل­‌هاست. دیگر استفاده از اسامی مکان‌های واقعی برای ایجاد همذات­‌پنداری بیش­تر بین متن و مخاطب، هرچند اثر در عین این ارجاع­‌ها، باز هم جهان خودش را خلق می­‌کند.

  ایسنا

 • به جرأت می­‌گویم که رمان "الفبای مردگان" انباری ا­ست از طرح و ایده که به راحتی می­‌توان با دنبال کردن هر یک از اشخاص اصلی و فرعی و همچنین رخدادهای روایی داستان به چند داستان بلند دیگر نیز رسید. اگر اندکی دقیق‌تر به این رمان بنگرید، متوجّه می­‌شوید که بدون استثناء در هر یک از قسمت­‌ها که با حروف الفبا مشخّص می شوند، در هر بخش شخصی تازه وارد داستان می­‌شود. در واقع وقتی از نیمه‌­ی فصل دوّم یا "عنصر دوّم آبانْ آب" رد می‌شوید، داستان بیش تر شبیه صحنه­‌ی تئاتر می­‌شود. هرچند در بطن متن به این حالت نمایش گونه بودن کائنات اشاره می­‌شود، امّا شباهت اثر به نمایش، به خاطر ورود و خروج­‌های آدم‌­هایی ا­ست که تعدادشان در همان بخش، کاتالیزور و ضامن پیشرفت قصّه و روایت داستان می­شود و البته بعضی نیز در همان جای اوّلین حضورشان در داستان به نظر اصلاً اضافه می آیند که بود و نبودشان هیچ نقشی در روند و حتّی چینش اشیاء یا آکساسوار صحنه‌ها ندارد، امّا همان فرد یا چند نفر که این حالت رها شده و اضافی را ایجاد می­‌کنند، چنان در آخر داستان در تمام کردن و فرود ساختاری قصّه ی داستان نقش اساسی ایفا می کنند که اصلاً در جایی مخاطب با همان که در میانه‌­ی داستان نپسندیده و به واسطه­‌ی حضور آن شخص، مثلاً از آن صفحه یا از آن قسمت سرسری گذشته باشد؛ با این تلنگر، دوباره برمی گردد به جایی که او وارد داستان شده و آن­جاست که با کشف جزئیات تازه، پس از این که یک بار هم از آن عبور کرده و نفهمیده؛ داستان برای مخاطبش احساس بسیار لذّت بخشی از کشف و شهود ایجاد می­کند. اصلاً این احساس کشف و شهود یکی از برگ‌­های برنده­ی "الفبای مردگان" است.

  ایسنا

 • راوی از آن لحظه که خودش را شناخته یا لااقل هر آنچه طبق روایتش در بستر اثر، آنچه از کودکی­هایش به یاد دارد، خوانش سنگ‌­قبرهایی است که حروف‌شان شبیه الفبای فارسی است، امّا قابل خوانش نیست. در واقع نکته ی کلیدی این جاست که هر کسی نمی­تواند بخواندشان بلکه وقتی قابل خواندن است که خواننده صاحب دانش خاص "الفبای مردگان" باشد.

  ایسنا

 •  رمان "الفبای مردگان" دارای چند کد و نشانه است. به این معنی که خود راوی، یعنی یکی از راویان اصلی، بارها به نقل از راوی دیگری که پدرش باشد، با تأکید می­‌گوید که "الفبای مردگان" پراکنده، به نوعی ناکامل و کاملاً متفاوت است با الفبایی که در مدرسه فرا می گیرید.

  ایسنا

 • کتاب "الفبای مردگان" که در واقع خود چند کتاب است، در کل شامل چهار سرفصل اصلی است و در هر فصل تعداد تیترهای هر بریده، نسبت به آنچه در جهان قصّه اتفاق می‌­افتد، معرّفی و نام­گذاری می‌­شود.

  ایسنا

 • در این جا زبان روایت زاییده­ی موقعیت راوی است. در کارهای قبلی نیز جایگاه راوی و انگیزه­‌های روایت مشخّص بودند، امّا به نحوی انگار به شیوه­ای پازل وار این نشانه‌ها کنار هم به شکل شکیلی چیده شده‌­اند، در صورتی که در "الفبای مردگان" این پازل نه به وسیله­‌ی راوی قصّه­‌ی داستان یا به مدد کمک­‌های خود نویسنده، همان­‌طور که در کارهای بسیاری از نویسندگان همین نسل می­‌بینیم، بلکه شرایط به نحوی شروع می‌­شود و رفته رفته ساخته می­‌شود که هنوز به نیمه‌­ی داستان نرسیده، این مخاطب است که خود را در نقش مهندس پازل پاشیده‌­ی داستان می­‌بیند.

  ایسنا

 • در حین خوانش رمان "الفبای مردگان" به وضوح متوجّه­ پختگی زبان و لحن روایتش می‌­شوی. به نحوی آن ضرباهنگ سریع رمان­‌های "من هومبولتم" و "من کاتالان نیستم" را که چهار پنج سال قبل­تر از "الفبای مردگان" در آمده‌اند، دیگر در این کار نمی­‌بینی.

  ایسنا

 • هادی خورشاهیان" از آن دست نویسنده‌­هایی است که زیاد می‌نویسد. آنچه از خروجی آثارش در حیطه­‌های مختلف پیداست، نشان از دغدغه‌­ای دارد که ریشه در گذشته­‌های دور دوانده است. او را از اواخر دهه­‌ی هفتاد می­‌شناسم. آن روزگار که روزنامه‌ها با طیف­‌های فکری متفاوت و گستره­‌ی وسیع انتشار، مجالی برای نسل جوان تازه به میدان آمده پدید آورده بود. محیط‌­هایی برای شعرخوانی، داستان خوانی و چاپ مجلّه‌­های وزین در حوزه‌­ی ادبیات، نمایشگاه‌­ها و جوایز داستانی، به وجود آمدن فضاهایی همچون سرای اهل قلم در نمایشگاه بین‌المللی و در عین حال حضور بهترین و شناخته­‌شده­‌ترین داستان‌­نویس‌­ها و شاعران آن زمان. کسانی که حضورشان برای نسل جوان، سرشار از انگیزه بود.

  ایسنا

 • نویسندگان کتاب تاکید دارند که عموم مردم فکر می‌کنند یا باید مذاکره کننده نرم باشند و یا مذاکره کننده سرسخت. اما شکل سومی هم به نام مذاکره کننده اصولی وجود دارد که اتفاقاً جای آن، در میانه‌ی طیف نرم و سخت نیست. بلکه این نوع مذاکره کننده به کلی شکل دیگری از مذاکره را مد نظر قرار می‌دهد.

  متمم

 • تمام این کتاب را می‌توان یک مفهوم پردازی دانست. در این مفهوم پردازی، مفهوم جدیدی به نام Principled Negotiation یا مذاکره اصولی تعریف شده و در مقابل دو قطبی رایج مذاکره نرم (Soft Negotiations) و مذاکره سخت (Hard Negotiations) قرار داده شده است

  متمم

 • این کتاب که سابقه سه دهه حضور موفق دانشگاهی را در کارنامه خود دارد با عناوینی مانند اصول و فنون مذاکره و نیز مذاکره اصولی و نیز توافق اصولی به فارسی ترجمه شده است.

  متمم

 • اگر بخواهید در یک جمع متخصص مذاکره، کتابی را به عنوان کتاب کلاسیک مذاکره معرفی کنید و از قبل مطمئن باشید که هیچکس با شما مخالفت نخواهد کرد، کتاب Getting to Yes نوشته راجر فیشر و ویلیام یوری قطعاً بهترین انتخاب خواهد بود.

  متمم


 • از جمله بحث‌های زیبا و ارزشمند پیتر سنگه در این کتاب، ناتوانی‌های یادگیری یا Learning Disabilities در یک سازمان است

  متمم

 • پیتر سنگه در این کتاب، توضیح می‌دهد که اگر کسی می‌خواهد یک سازمان یادگیرنده بنا کند (یا سازمان فعلی خود را به یک سازمان یادگیرنده تبدیل کند) باید در ایجاد و توسعه‌ی پنج حوزه، سرمایه گذاری نماید. او این پنج حوزه را به شکل زیر فهرست می‌کند:


  #تفکر سیستمی

  قابلیت‌های شخصی

  #مدل‌های ذهنی

  چشم انداز مشترک

  یادگیری تیمی.

  متمم

 • پیام کلی پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان این است که هیچ سازمانی نمی‌تواند برای رشد و پیشرفت خود، فقط به تعداد محدود و معدودی از کارکنان خود تکیه کند. بلکه باید همه‌ی اعضای یک سازمان بیاموزند که با هم کار کنند و دنیای بیرون و مشکلات درونی خود را از نگاهی تازه ببینند.

  متمم

 • کتاب پنجمین فرمان که محتوای آن به آموزش مفاهیم مرتبط با سازمان یادگیرنده و نیز مبانی تفکر سیستمی می‌پردازد، در سال 1990 نوشته شده است. این کتاب برای یک مخاطب فرضی تدوین شده است که علاقمند است سازمان خود را به یک سازمان یادگیرنده تبدیل کند.

  متمم

 • پیتر سنگه، علاقمند است تاکید کند که کتاب پنجمین فرمان در مورد یادگیری سازمانی است.

  این عنوانی است که به عنوان تیتر فرعی، روی جلد کتاب هم دیده می‌شود.

  اما در میان مخاطبان این کتاب همچنان با موضوع تفکر سیستمی شناخته می‌شود.

  اگر قصد داشته باشید تنها یک کتاب در مورد تفکر سیستمی بخوانید،‌ احتمالاً بسیاری از افراد آشنا و متخصص در این حوزه، کتاب پنجمین فرمان را به شما توصیه خواهند کرد.

  متمم