• نگاه به سن و سال سعید پورطهماسبی نیز موید این مسئله است که او برای رسیدن به این زبان در شعرش تلاش کرده و مانند برخی دیگر از شعرای جوان در جستجوی کسب شهرت نبوده است. این مجموعه اولین مجموعه شعر طهماسبی است ولی او در سن 32 سالگی این مجموعه را منتشر کرده است و همین نشان از وسواس وی دارد.

 • مجموعه شعر «قرار» سروده سعید پورطهماسبی که انتشارات موسسه شهرستان ادب آن را منتشر کرده در نمایشگاه کتاب تهران به مخاطبان عرضه شد و حتی عنوان متفاوت‌ترین مجموعه شعر نمایشگاه را نیز به خود اختصاص داد. 

 •  مجموعه غزل سعید پورطهماسبی به نام «قرار» ظاهرا اولین مجموعۀ این شاعر جوان است که در بهار 1394 از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است. در ادامه یادداشتی از خانم نیلوفر بختیاری بر این کتاب را می‌خوانید:

  این مجموعه شامل 40 غزل با درونمایه‌ غالبا عاشقانه است. شعرهایی که عمدتا یا در خطاب به معشوق‌اند و یا به شکل وصف حال‌هایی عاشقانه سروده شده‌اند. معشوق این غزل‌ها عمدتا با ویژگی‌های معشوق شعر کلاسیک در شعر او حضور یافته است. معشوقی که اخم او زخم می‌زند و مژگانش تیغ برمی‌کشد و چشم‌هایش لشکر می‌کشد:
  «لشکر چشم به خون تشنۀ تو دشنه به دست
  همه آمادۀ با یک نظرت تاختن است»

  به تناسب این بیان، در این اشعار زبانی کلاسیک نیز حاکم است. بنابراین جدای از برخی ابیات، در این مجموعه کاربرد کلمات و گاها تعبیرات، اندکی با زبان غزل پس از نیما فاصله‌ دارد. با این وجود شاعر این زبان را در تناسب با دغدغه‌های خود دیده و آگاهانه به انتخاب آن دست زده است.

  فارس

 • از تعبیرات تازه و نگاه نکته‌سنج شاعر در این مجموعه بسیار می‌توان گفت که سخن را به درازا می‌کشاند. در مجموع، مجموعه «قرار» شاعری آگاه به پشتوانه شعر و ادبیات پارسی را به مخاطب خاص و عام شعر معرفی می‌کند. شاعری که می‌تواند با حفظ این ویژگی مثبت، بیش از پیش شعرش را با جهان معاصر پیوند بزند.

 • معرفی کتاب: این کتاب مجموعه‌ای از 49 شعر است که در قالب غزل سروده شده‌اند و از مضامین عاشقانه برخوردارند. در یکی از شعرها آمده است: «درست مثل دو چشم تو مست و هشیارم/ نه خواب می‎روم از دوری‎ات نه بیدارم/ اجازه هست بگویم که عاشقت هستم؟ / اجازه هست بگویم که دوستت دارم؟ » شایان ذکر است که شاعر برای امام‌حسین (ع) و روز عاشورا نیز اشعاری سروده است.
 • محمود اکرامی‌فر متولد سال 1338 در روستای جوشان اسفراین (خراسان شمالی) است.وی دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تهران است وپس از اخذ دانشنامه کارشناسی ارشد خود از دانشگاه آزاد اسلامی به تاجیکستان رفت و دکترای ادبیات فارسی را در رشته مردم‌شناسی از آکادمی علوم این کشور دریافت کرد.اصول ارتباط جمعی/ گریه کردن کم آرزویی نیست/ ما با سلیقه مردم پیر می‌شویم/ بهارانه‌ها/ این کتاب اسم ندارد و.... از عناوین بعضی از کتاب‌های اوست.

 • معرفی کتاب

  «اجازه هست بگویم که دوستت دارم» تازه ترین کتاب محمود اکرامی فر است که شامل گزیده غزل های عاشقانه و اجتماعی اوست. از جمله برخی شعرهای مشهور او که وارد فرهنگ شعری عامه مردم نیز شده است می توان به «چشم مخصوص تماشاست اگر بگذارند» و «یاعلی گفتیم و عشق آغاز شد» اشاره کرد که همه این شعرها و دیگر سروده های او در این گزیده آمده است. برخی اشعار تازه و منتشرنشده این شاعر نیز در مجموعه «اجازه هست بگویم که دوستت دارم» منتشر شده است.

 • آپارتمان روباز نوشته علی موذنی عشق بخشی از هویت انسان است و کسی را نمی‌شناسم که در زندگی عشق را تجربه نکرده باشد و هر نویسنده‌ای حتما در یک یا چند اثر خود به این خاصیت انسانی در سطوح مختلفش می‌پردازد.

 • «آپارتمان روباز» رمانی به قلم علی مؤذنی (1337) نویسنده و فیلم‌ساز معاصر است. مؤذنی کارشناس ادبیات نمایشی است که در زمینه داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه و فیلمنامه فعالیت دارد. او یکی از فعالین حوزه ادبیات دفاع مقدس نیز محسوب می‌شود و رویکردی خاص در این زمینه دارد.

 • موذنی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این رمان عنوان داشت: نوشتن این رمان از اسفند 89 شروع شد و تا پاییز سال 90 ادامه پیدا کرد. اما به نطرم ناتمام می‌آمد و هر سال مدتی از وقت من را به خودش اختصاص می‌داد و هر بار پرداختن به رمان هم به کشف جدیدی منجر می‌شد. فکر می‌کنم اواخر سال 94 احساس کردم رمان در من به اتمام رسیده و حالا دیگر می‌شود عرضه‌اش کرد.

 • «آپارتمان روباز» یک رمان اجتماعی است که با رویکرد مسائل عاطفی میان جوانان نوشته شده است.
  داستان این رمان که تمی عاشقانه دارد از یک مجلس ختم شروع می شود؛ مجلس ختم مادر قهرمان داستان و دیدن پیام تسلیتی در روزنامه که از سوی دختری صادر شده است که روزگاری با او دارای رابطه ای عاطفی بوده است: «وقتی توی روزنامه اسم بنفشه جمالی را پای پیام تسلیتی با این مضمون دیدم که درگذشت مادر عزیزت را تسلیت می گویم، شوکه شدم. چنین معرفتی را از او سراغ نداشتم. دیدن اسمش مرا از فکر مرگ مادر غافل کرد. رفتم توی اتاق طبقه سوم خانه پدری که به خصوص دوران دانشجویی ام را در آن گذراندم و غرق خاطراتی شدم با بنفشه...»

 • مجموعه‌ای که پیش روست، محصول همراهی فکر و ایده واحد هنرهای تجسمی و دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان تهران به قلم امید مهدی‌نژاد و تصویرسازی محسن ایزدی است که در قالب توصیه‌هایی به هنرمندان جوان با زبان کنایه و طنز لحظه‌هایی را برای «تفکر» فراهم آورده است که گاه حاصل ساعتی تفکر از سال‌ها عبادت برتر است.

 • کتاب چگونه هنرمند شویم - چگونه بازیگر شویم ؟ کتابی مختصر و مفید برای آنها که استعداد بازیگری‌ ندارند، ولی خیلی دلشان می‌خواهد بازیگر شوند. زحمت چاپ کتاب «چگونه بازیگر شویم؟» را واحد هنرهای تجسمی و دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری کشیده‌اند و البته قبل از آن، این مهدی‌نژاد بوده که تلاش فراوانی کرده و در دو فصل به مخاطب اثرش یاد داده چگونه بازیگر شود و چگونه بازیگر بماند.

 • کتاب چگونه بازیگر شویم؟ یکی از جلدهای مجموعه چگونه هنرمند شویم است که می‌تواند راهنمای خوبی باشد، برای کسانی که کنجکاو پی بردن به راز موفقیت بازیگران هستند؛ امید مهدی نژاد با زیبایی و شیوایی قلم پرده از این اسرار بر می‌دارد.

  شیوه روایت امید مهدی نژاد زبان طنز است و او این طنز را برای نقد رفتارهای اجتماعی و شخصی افرادی که به هر قیمتی می‌خواهند هنرپیشه شوند، به کار گرفته است. اینکه چگونه بدون هیچ استعداد و دوره‌های آموزشی و تنها با تکیه بر زیبایی و تیپ و حاشیه‌سازی بازیگر شویم و بازیگر بمانیم مهم‌ترین مسئله‌ای است که به زبان طنز بدان پرداخته شده است.