• کتاب اراگون، رمانی فانتزی نوشته ی کریستوفر پائولینی است که در سال 2002 منتشر شد. زمانی که پسری فقیر و روستایی به نام اراگون، سنگی آبی و صیقل خورده را در جنگل می یابد، فکر می کند که شانس در خانه اش را زده و می تواند با این سنگ زیبا، مقداری گوشت برای خانواده اش بخرد. اما زمانی که اژدهایی کوچک از دل این سنگ سر برمی آورد، اراگون متوجه می شود میراثی کهن را به دست آورده که قدمتی برابر با خودِ امپراطوری دارد. زندگی اراگون، یک شبه دگرگون شده و او وارد دنیایی خطرناک از جادو و قدرت می شود. اراگون و اژدهای جوانش تنها با شمشیری کهن و راهنمایی های قصه گویی سالخورده، مأموریتی پر خطر و پرماجرا را برای نجات امپراطوری آغاز می کند.
 • «رقص بسمل»رمانی‌ست درباره زندگی، عشق، جنگ، انتظار و… نویسنده‌اش هم قلم توانایی دارد؛ یعنی «محمدمهدی رسولی».  محمدمهدی رسولی یک نقاش است. او برادر جلیل رسولی، نقاش و خطاط نامی کشورمان است. تعدادی نمایشنامه و فیلمنامه نوشته و اشعاری هم در زمینه دفاع‌ مقدس و موضوعات مختلف سروده است اما رمان نخست او «رقص بسمل» است.

 • محمود دولت آبادی، زاده ی 10 مرداد 1319، نویسنده، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس برجسته ی ایرانی است.دولت آبادی در روستای دولت آباد سبزوار متولد شد. او پس از پایان تحصیلات ادلیه در روستا، به سبزوار رفت و به مشاغل گوناگونی روی آورد. دولت آبادی سپس به مشهد رفت و آنجا با سینما و نمایش آشنا شد. او در سال 1338 به تهران نقل مکان کرد و یک سال بعد در تئاتر پارس مشغول کار شد. دولت آبادی از ابتدای دهه چهل خورشیدی در کلاس های نمایشی شرکت کرد و بازیگر نمایش شد.

 • کتاب طریق بسمل شدن، رمانی نوشته ی محمود دولت آبادی است که نخستین بار در سال 2018 وارد بازار نشر شد. این رمان جذاب، ماجرای افرادی را روایت می کند که قصد دارند به مخزن آب پایین دره دسترسی پیدا کنند اما بدیهی است که تمام داستان به این سادگی ها نخواهد بود. دولت آبادی با شاعرانگی دلپذیر روایت خود، به قصه های متفاوتی می پردازد که علیرغم کوتاه بودن نسبی این اثر، آن را تا مدت ها در ذهن مخاطبین به ثبت می رسانند. این اثر، راوی های متعددی دارد و مدام بین نقطه نظرهای مختلف شخصیت های گوناگون در گذار است. دولت آبادی با خلق کتاب طریق بسمل شدن، یک بار دیگر موفق می شود تا با پرداختی موشکافانه و هنرمندانه به احساسات درونی و درماندگی های شخصیت هایی قابل باور، شاهکاری را خلق کند که بیهودگی و پوچی جنگ را به بهترین شکل ممکن به تصویر می کشد.

 • لوئیز هی در ابتدا‌ی کتابش فلسفه‌ و نگاه خود به زندگی را شرح می‌دهد؛ او می‌نویسد: «ما صددرصد در برابر همه تجربه هایمان مسئول هستیم. هر اندیشه‌ای که از ذهن ما می گذرد، آینده‌ی ما را می آفریند. نقطهی اقتدار همواره در لحظه حال است. عذاب هرکس به دلیل انزجار از خویشتن و احساس گناه است. درونی‌ترین احساس هرکس این است که: «آنچنان که باید خوب نیستم.» این تنها یک اندیشه است و اندیشه را می توان عوض کرد. انزجار و انتقاد و احساس گناه بیش از هر الگوی دیگر صدمه می زند. دست کشیدن از نفرت و انزجار حتی مرض سرطان را نابود می کند. هنگامی که به راستی خود را دوست بداریم، همه چیزهای نیکوی زندگی به حرکت درمی آید. ما باید گذشته را رها کنیم و همه را ببخشاییم. باید مشتاقانه بخواهیم که خویشتن دوستی را بیاموزیم. تأیید و پذیرش خویشتن در زمان حال، کلید دگرگونی‌های مثبت است. این ماییم که این به اصطلاح «بیماری» را درتن خود می آفرینیم. در لایتناهای حیات - آنجا که ساکنم - هرچند زندگی همواره دگرگون می گردد، همه چیز عالی و کامل و تمام عیار است. نه آغازی هست و نه پایانی، آنچه هست تنها چرخش و واچرخش جوهر و تجربه هاست. زندگی هرگز مانده و ایستا و کهنه نیست. زیرا هر لحظه همواره سرشار از طراوت و تازگی است. من با قدرتی که مرا آفرید یگانه ام و این قدرت این اقتدار را به من داده است که شرایط خود را بیافرینم. من از این آگاهی شادمانم که قدرت ذهنم در اختیار من است و هرگونه که می خواهم به کارش می برم. آنگاه که از گذشته دور می شویم، هر لحظه زندگی، نقطه آغازی است.

 • لوئیز هی نویسنده، سخنران انگیزشی و موسس «خانه‌ی هی» سال 1926 در لس آنجلس به دنیا آمد. او یکی از مشهورترین نویسندگان در حوزه‌ی خودشناسی است. لوئیز هی چهار سال بعد از نوشتن کتاب شفای زندگی به فکر تاسیس موسسه‌ای افتاد تا در آن آموزه‌هایش را به مخاطبان آمورش دهد و به این ترتیب «خانه‌ی هی» تاسیس شد. او در این موسسه همراه با نویسندگان و ناشران دیگر حوزه‌ی خودشناسی آموزه‌هایش را تدریس می‌کرد.

 • ‌کتاب بانوی قدرتمند در نه فصل نوشته شده است.

  فصل اول: نقطه‌ی شروع

  فصل دوم: تبلیغات

  فصل سوم: باورها و افمار مثبت را جذب کنید

  فصل چهارم: رابطه‌ی شما با خودتان

  فصل پنجم: بچه‌ها، فرزندپروری و عزت نفس

  فصل ششم: به فکر سلامتی‌تان باشید

  فصل هفتم: مزاحمت‌های جنسی و اعتراض علیه آن‌ها

  فصل هشتم: پا به سن گذاشتن

  فصل نهم: ساختن یک آینده مالی مطمئن

 • کتاب بانوی قدرتمند نوشته‌ی لوییز هی برای نخستین بار در سال 1996 منتشر شد. این کتاب درباره شناخت زنان نسبت به ارزش‌‌های خویش است. به نظر وی تغییر نگرش و باورها و ارزش قائل شدن برای خود و عزت نفس مهم‌‌ترین چیزهایی هستند که یک زن می‌‌تواند داشته باشد. او با اشاره به عدم جنسیت روح بر حفظ عزت‌‌نفس،‌ جذب باورها و افکار مثبت از طریق تغییر اندیشه و کلمات، عدم سرزنش خویش،‌ توجه به صدای خرد درون،‌ غلبه بر ترس‌‌ها از جمله عدم احساس امنیت و ترس از تنهایی و اعتماد به جریان زندگی تاکید می‌‌کند. لوییز هی اعتقاد دارد باید حتی به شانس‌‌های کوچک زندگی توجه کرد،‌ زیرا دنیا عاشق انسان‌‌های قدردان و سپاسگزار است.

 • دیوید کسلر نویسنده‌ی بزرگی است که خیلی از مردم دنیا برای رهایی از اندوه و رنج به کتاب‌ها و راهکارهای او پناه می‌برند. او متخصص مشاوره و درمان اندوه و ناراحتی است و کتاب‌های زیادی هم در این باره نوشته است. او با همراهی لوییز هی، روان‌پزشک و متخصص در زمینه‌ی مرگ و فقدان، این کتاب را نوشته است؛ کتابی که پس از مدتی کوتاه توانست از پرفروش‌ترین‌های دنیای کتاب باشد. همراهی این دو نویسنده، باعث شده تا مطالب این کتاب در کنار تنوع موضوعات، پیام‌های کاربردی و روشنی داشته باشد.

 •  هدف نویسندگان این کتاب این است که به شما کمک کنند بدون رنج و تاسف، احساس ناراحتی کنید. آن‌ها با زبانی ساده و روان توضیح می‌دهند که عذاب و رنج کشیدن، بخشی از ناراحت بودن نیست. افراد می‌توانند بدون این که خود و دیگران را از زندگی محروم کنند، ناراحت باشند و هم‌زمان به زندگی و تلاش برای بهبود حال خود تلاش کنند. برخلاف چیزی که ممکن است به نظر برسد، هدف از این کتاب این نیست که پس از طلاق، سقط جنین یا مرگ عزیزان، از شما فردی خوشحال و پرانرژی بسازید. طبیعت و سرشت انسان این است که پس از فقدان سوگواری کند. مبارزه با این پدیده می‌تواند بسیار مخرب و آسیب‌رسان باشد. نویسندگان این کتاب، سوگواری را حق افراد می‌دانند، مساله این است که این سوگواری با عذاب و رنج همراه نباشد. بدتر از آن این است که بخواهید خود را سرزنش کنید و با یادآوری تمام خاطرات، حرف‌ها و رفتارها، برزخی عذاب‌آور در ذهن خود ایجاد کنید. حالا حتی کوچک‌ترین جزییاتی را که پیش از این اهمیتی نداشت، چنان واضح و زنده به خاطر می‌آورید که تبدیل به هیولایی موهوم برای شکنجه‌ی ذهن و روحتان می‌شود. سوگواری درست و سالم همان چیزی است که آن را به ساده‌ترین شکل ممکن در این کتاب می‌آموزید.

 • آریا نوری مترجم جوان و پرکار ایرانی متولد چهاردهم مرداد سال 1370 است. او تحصیلاتش را در رشته‌ی مترجمی زبان فرانسه به پایان رسانده است و با تسلط به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تاکنون بیش‌از یازده کتاب ترجمه کرده است. نکته‌ی جالب در مورد ترجمه‌های آریا نوری این است که معمولا کتاب‌هایی را برای ترجمه انتخاب می‌کند که در ژانر پلیسی و جنایی باشند. کتاب‌های «آوای فرشته» و «ماجرای ناپدید شدن وِنکا راکوِل» از گیوم موسو، «ایستگاه پایانی» و «سایه» از کارین ژیه‌بل، «سورپرایز عشق» از ژان پیرمارتین، «فردا دیر نیست» از انیس لودویگ، «چشم‌هایت» از سیر سدریک، «ناشناخته» از دیده وان کوولر و پرونده هری کبر از ژوئل دیکر تعدادی از کتاب‌های آریا نوری هستند .

 • ژوئل دیکر (Joel Dicker)  رمان‌نویس سوئدی در سال 1985 در شهر ژنو، سوئیس به دنیا آمد. او تحصیلاتش را تا نوزده سالگی در سوئیس خواند و سپس برای دوره‌ای یک‌ساله به فرانسه مهاجرت کرد. ژوئل دیکر بعد از بازگشتش از فرانسه، در دانشگاه ژنو حقوق خواند و سال 2010 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

 • کتاب پرونده‌ هری کبر در ژانر پلیسی و معمایی نوشته شده است. خواننده در ابتدای رمان تصور می‌کند رمان جنایی و معمایی است اما بعد از خواندن چند صفحه، رمان رگه‌هایی از داستانی عاشقانه را هم در خود نمایان می‌کند و در اواخر کتاب است که نویسندگی با تبحر خاصی در کتاب نویسندگی را به خوانندگانش آموزش می‌دهد. ژانر جنایی و معمایی معمولا ژانر پرطرفداری بین خوانندگان است. اما این‌بار ژوئل دیکر با نثر دلنشین و روان، کتاب پرونده هری کبر را مناسب برای هر سن و خواننده‌ای نوشته است. بنابراین همه‌ می‌توانند این کتاب را بخوانند اما احتمالا خوانندگانی که کمی به معما علاقه‌دارند از خواندن این کتاب را بیش‌تر می‌پسندند.

 • شهرت کتاب پرونده‌ هری کبر در اروپا خیلی بیشتر از کشورهای دیگر بود. برخی از منتقدین آمریکایی که معتقدند ارزش ادبی یک کتاب به پیچیده‌گویی است؛ این کتاب را فارغ از تکلف‌نویسی می‌دانستند و به همین دلیل نقدهای خوبی درباره‌اش ننوشتند. درحالی‌که روایت کتاب پرونده هری کبر در اروپا به عنوان روایتی نفس‌گیر نامیده شد و جوایز زیادی را نصیب نویسنده‌اش ژوئل دیکر کرد. کتاب پرونده هری کبر اواخر ماه اکتبر سال 2012 برنده‌ی جایزه بزرگ رمان از آکادمی فرانسه شد و دو ماه بعد از این جایزه، جایزه‌ی گونکور (Prix Goncourt) به این کتاب تعلق گرفت.

 • ژوئل دیکر در کتاب پرونده هری کبر داستان مارکوس گولدمَن، رمان‌نویس جوانی را روایت می‌کند که به دنبال منبع الهامی برای نوشتن دومین کتابش است. گولدمن برای یافتن این منبع الهام به شهر نیو همپشایر می‌رود تا در ملاقاتی با استاد دانشگاهش آقای هری کِبِر درباره‌ی مشکلاتش در نوشتن حرف بزند. در طی این ملاقات اتفاقاتی می‌افتد که درون‌مایه کتاب بعدی گولدمن را تشکیل می‌دهد.

 • یکی از نکاتی که در کتاب پرونده هری کبر بسیار قابل بحث است پیچش‌های داستانی است، ماجراهایی تودرتو که نویسنده‌ به خوبی از پس نگارش آن‌ها برآمده است، این پیچش‌های داستانی خواندن پرونده‌ هری کبر را بسیار لذت بخش می‌کند. سایت چوک درباره‌ی کتاب پرونده هری کبر می‌نویسد:« کتاب پر از توئیست (پیچش داستانی) است. این ایراد به رمان وارد است که توئیست بیش از حد به جز گیج کردن زیادی مخاطب جلوه‌ی دیگری ندارد. اما نویسنده با سربلندی از آزمون خلق توئیست‌ها برمی‌آید. بدون شک و اغراق حتی این رمان را می‌توان برتر از رمان‌های همتای خود دانست.»

 • نشریه‌ی معتبر «گاردن» درباره‌ی کتاب پرونده هری کبر می‌نویسد: «کتاب پرونده هری کبر دقیقا همان‌چیزی است که از یک کتاب معمایی انتظار دارید. داستان این کتاب به شکل ماهرانه‌ای شما را غرق در حوادث‌اش می‌کند. شهر کوچکی که ژوئل دیکر در داستان ترسیم می‌کند فارغ از اندازه‌ی جغرافیایی کوچکی که دارد اصلا شهر آرامی نیست و رازهایی کهنه در سکوت خود نهان دارد. شما با خواندن صد صفحه‌ی اول مسحور این کتاب خواهید شد.»

 • ژوئل دیکر نویسنده‌ی کتاب پرونده هری کبر احتمالا دفتر‌های زیادی را برای نوشتن پرونده‌ی هری کبر سیاه کرده است. ژوئل دیکر در کتاب پرونده‌ هری کبر داستان رمان‌نویس جوانی را حکایت می‌کند که برای نوشتن کتاب جدیدش نیاز به الهام دارد.

 • «سهراب یزدانی» متولد سال 1328 در بندرانزلی است. دکتری جامعه‌شناسی سیاسی‌ خود را در سال 1361 از دانشگاه کیل انگلستان دریافت کرده است. او در حال حاضر دانشیار دانشگاه تربیت معلم است و به پژوهش و تألیف در حوزه‌های جامعه‌‌شناسی و سیاست می‌پردازد. آنچه در این کتاب آمده، جستجویی است در مجموعۀ دوجلدی تاریخ مشروطۀ ایران و تاریخ هیجده‌ساله آذربایجان نوشتۀ «احمد کسروی». بخش اول به زندگی کسروی در دورۀ انقلاب می‌پردازد و تأثیر حوادث آن دوره را بر شکل‌گیری اندیشۀ او بررسی می‌کند و ارزیابی کوتاهی شیوۀ تاریخ‌نویسی وی به دست می‌دهد و چگونگی نگارش تاریخ مشروطیت را تشریح می‌کند. بخش دوم به بررسی و تحلیل کتاب‌های تاریخ مشروطه ایران و تاریخ هیجده‌سالۀ آذربایجان اختصاص دارد. بخش سوم برآوردی کلی از این دو کتاب با این هدف که موضوع مرکزی آنها شناخته شود و مقام کتاب و نویسنده در تاریخ‌نگاری معاصر ایران مشخص شود. احمد کسروی چه در زندگی و چه در آثارش چهره‌ای بحث‌انگیز بوده است. او در رشته‌های گوناگون چون زبان‌شناسی، جغرافیای تاریخی، تفکر دینی و مسائل اجتماعی و سیاسی قلم زد. در همه این عرصه‌ها اندیشمندی سنت‌شکن و نوآور بود. اما پایداری شهرت علمی کسروی اعتبار نوشته‌های تاریخی اوست و پر ارج‌ترین پژوهش تاریخی وی بی‌گمان کتاب تاریخ مشروطه ایران است. کسروی که مشروطیت را بهترین نوع حکومت می‌دانست، برای شناساندن جنبش به هم‌میهنان خود تاریخ مشروطیت را نوشت. او برای روشن کردن حقایق تاریخی، نشان دادن سهم آزادی‌خواهان واقعی و فرصت‌طلبی میوه‌چینان دست به قلم برد. یکی از هدف‌های وی از نگارش تاریخ انقلاب، ترویج آگاهی اجتماعی بود. او می‌خواست ایرانیان خواب‌زدۀ عصر دیکتاتوری را با جنبشی اجتماعی که در راه آزادی و برای استقرار حکومت قانون برپا شده بود، آشنا سازد. در این کتاب تحلیل کسروی از ابعاد مختلف مشروطیت بررسی و بر پایه دانسته‌های جدید تاریخی ارزیابی می‌شود.

 • همزمان با برخاستن جنبش مشروطه‌خواهی، گروهی از ایرانیان قفقاز حزبی سیاسی تشکیل دادند و آن را «فرقهٔ اجتماعیون عامیون ایرانیان» نامیدند. شعبه‌های این سازمان در چند شهر قفقاز و ایران ریشه دوانید. اجتماعیون در صحنهٔ سیاسی کشور به صورت عنصری پرتلاش و تأثیرگذار درآمدند. اما چگونگی ایجاد، ماهت، و پیوندهای سازمانی و فکری فرقهٔ اجتماعیون چندان روشن نیست. دسته‌ای از مورخان معتقدند که حزب سوسیال دموکرات روسیه، برای دست‌یابی به کارگران مسلمان قفقاز، «سازمان همت» را به‌وجود آورد. همت، به‌نوبهٔ خود، فرقهٔ اجتماعیون عامیون را بنیان نهاد تا ایرانیان مهاجر را در حزبی یکپارچه گرد بیاورد. به این ترتیب، گفته می‌شود که فرقهٔ اجتماعیون به میانجیگری سازمان همت با حزب سوسیال دموکرات روسیه پیوند داشته و شاخهٔ ایرانی آن بوده است. این کتاب می‌کوشد درستی و اعتبار چنین فرضیه‌هایی را بیازماید. به این منظور، تاریخ‌نگاری موجود دربارهٔ اجتماعیون عامیون را ریشه‌یابی می‌کند. سپس به سازمان‌های انقلابی روسیه و قفقاز می‌نگرد. سرانجام به ارزیابی فرقهٔ اجتماعیون می‌پردازد. مسائلی چون پایه‌گذاری فرقه، گسترش شعبه‌هایش در ایران، برنامه و ساختار آن، اندیشه‌های اجتماعیون، و شیوه‌های مبارزهٔ آنان مطالعه می‌شود. شاید این کتاب بتواند پرتو تازه‌ای بر سرگذشت نخستین حزب سیاسی ایران بیندازد.