• گئورگ زیمل (1858-1918) در برلین متولد شد ، کوچکترین فرزند از هفت فرزند بود. وی فلسفه و تاریخ را در دانشگاه برلین تحصیل کرد و یکی از اولین نسل جامعه شناسان بزرگ آلمانی بود که ماکس وبر را نیز شامل می شد.
 • یک نکته اساسی در فلسفه پول این است که پول آزادی شخصی را به وجود می آورد. با در نظر گرفتن تحول در تعهدات اقتصادی ، می توان تأثیر آزادی را ارزیابی کرد. آزادی نیز به این دلیل بوجود می آید که پول یک سیستم اقتصادی با پیچیدگی روزافزون را امکان پذیر می کند که در آن هر رابطه واحدی از اهمیت کمتری برخوردار می شود و در نتیجه غیر شخصی می شود. در نتیجه ، فرد احساس استقلال و خودکفایی را تجربه می کند. اما همه این موارد را زیمل از دریچه ای انتقادی نگاه می کند و سعی بر آگاهی انسان مدرن دارد.

 • در کتاب فلسفه پول ، گئورگ زیمل پول را روی کاناپه می گذارد. او تجزیه و تحلیل کلاسیک از جنبه های اجتماعی ، روانشناختی و فلسفی اقتصاد پول را در اختیار ما قرار می دهد.
  «فلسفه پوا» پر از بینش درخشان درباره اشکال روابط اجتماعی است. وی روابط پول برای مبادله ، شخصیت انسان ، موقعیت زنان و آزادی فردی را تجزیه و تحلیل می کند.
  زیمل همچنین به ما بینش تازه ای درباره پیامدهای اقتصاد پول مدرن و تقسیم کار ، به ویژه فرآیندهای بیگانگی و تجدید حیات در کار و زندگی شهری ارائه می دهد.

 • این اثر یکی از مهم ترین متن های کلاسیک جامعه شناسی و یکی از بااهمیت ترین خدمات ماکس وبر به علم جامعه شناسی به شمار می آید. کتاب حاضر اولین بار به صورت یک مقاله ی دو قسمتی در سال های 1905 – 1904 در آرشیو علوم اجتماعی و سیاست اجتماعی که وبر یکی از سردبیران آن بود، منتشر شد و بلافاصله به مباحث بسیاری دامن زد که وبر فعالانه در آن شرکت کرد. وبر در این اثر تلاش می کند مناسبات میان حیات دینی، اجتماعی و اقتصادی را در فرهنگ معاصر تبیین کند. وجود قرابت سببی میان باورهای دینی (اخلاق پروتستان) و رشد حیات اقتصادی – عقلانی بورژوایی، نتیجه ای است که وبر به آن دست می یابد. بنابر آنچه در مقدمه آمده: «او می کوشد تا دو مفهوم درهم آمیخته و نادرست از سرمایه داری را از یکدیگر تفکیک کند. سرمایه داری به مفهوم کهن آن، یعنی پول پرستی، در سراسر تاریخ وجود داشته است. اما آن نوع سرمایه داری مبتنی بر بهره جویی خردمندانه از سرمایه در یک بنگاه اقتصادی دایمی همراه با سازماندهی عقلانی سرمایه دارانه ی کار رسما آزاد، نظام نوینی است ویژه ی باختر زمین.» کتاب حاضر شامل سه فصل است. «مسئله»، «اخلاق کسب در پروتستانی پرهیزکارانه» و «فرقه های پروتستانی و روح سرمایه داری» عنوان فصل های کتاب است. «یادداشت های مولف» نیز بخش مفصلی است که در صفحات پایانی کتاب آورده شده است.
 • آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی دریچه ای است برای ورود به قلمرو وسیع جامعه شناسی. این قلمرو که آن را چهارراه همة علوم نیز می نامند وسیع تر از آن است که بتوان از طریق این کتاب با همة زوایا و پستی و بلندی های آن آشنا شد. اما این کتاب می تواند نشانی راه هایی را که از طریق آن می توان وارد چنین قلمروی شد در اختیار ما قرار دهد. این کتاب نه یک فرهنگ و نه یک کتاب درسی جامعه شناسی است، اما می تواند برای درک بهتر کتاب های درسی این شعبه از علوم اجتماعی کمک موثری باشد. تعریف مفاهیم از منابع کلیدی شعب مختلف علوم انسانی استخراج شده و نویسنده تلاش کرده است با آوردن مثال ها و کاربردهای متفاوت آن مفاهیم از سوی جامعه شناسان درک آنها را آسان تر سازد. آشنایی با مفاهیم اساسی جامعه شناسی کتاب مرجعی است که هم دانشجویان، هم اساتید و دبیران این رشته و هم علاقه مندان به مسائل اجتماعی می توانند از آن بهره زیادی ببرند.
 • یورگن هابرماس را «واپسین عقل گرای بزرگ» نامیده اند، و از جهاتی نیز او واپسین عقل گرای بزرگ محسوب می شود. با این حال عقل گرایی او با عقل گرایی در مفهوم معمول تفاوت مهمی دارد، زیرا او کوشیده است نگرش محوری نقد عقل گرایی را نیز، به شیوه ای دیالکتیکی، در عقل گرایی خود بگنجاند. کتاب نظریه کنش ارتباطی، که در سال 1981 در دو جلد منتشر شد، آخرین ثمره ی فعالیت او تا این مقطع است. هابرماس در مقدمه ی کتاب و در جاهایی از متن کتاب می گوید که نظریه ی کنش ارتباطی همزمان سه مقصود مرتبط را دنبال می کند: 1)می خواهد به پردازش مفهومی از عقلانیت بپردازد که دیگر متکی به پیش فرضهای ذهن باورانه و فردانگارانه ی فلسفه ی مدرن و علوم اجتماعی مدرن نباشد و پای در بند این پیش فرض ها نداشته باشد 2) مفهومی دو وجهی از جامعه به دست دهد که پارادایم های زیست جهان و نظام (سیستم) را در یکدیگر ادغام کرده باشد 3)به نظریه ای انتقادی درباره ی مدرنیته بپردازد که ضمن تحلیل جنبه های آسیب شناسانه ی مدرنیته حاوی پیشنهادی برای اصلاح پروژه ی روشنگری باشد، نه وانهادن آن.
 • دگرگونی ساختاری حوزه عمومی،یکی از پر نفوذترین آثار یورگن هابرماس است که به چندین زبان ترجمه شده است.ترجمه این اثر به انگلیسی خیلی دیر صورت گرفت،گرچه هیچ دلیل خاصی هم نداشت.شاید اگر این کار زودتر انجام میگرفت به پذیرش افکار هابرماس در میان اندیشمندان آنگلوساکسون کمک بیشتری میکرد و به آنها نشان می داد که تا چه اندازه دغدعه های انتزاعی و نظری هابرماس در آثار بعدی وی،ریشه در مسایل عینی ای دارد که در این کتاب مطرح شده است.
 • کتاب نمود خود در زندگی روزمره اولین کتابی بود که تعامل رو در رو را به عنوان موضوعی از مطالعه جامعه شناسی مورد بررسی قرار داد. گافمن معتقد است که وقتی فردی با افراد دیگر تماس پیدا می کند ، آن فرد سعی می کند تا با تغییر یا اصلاح، برداشتی را که دیگران ممکن است از او دریافت کنند کنترل یا هدایت کند. در همان زمان ، شخصی که فرد با او تعامل دارد در تلاش است تا اطلاعات مربوط به فرد را سازماندهی کند.

 • کتاب «نمود خود در زندگی روزمره»این اولین و مشهورترین کتاب گافمن است. وی در سال 1961 به خاطر این کتاب جایزه MacIver انجمن جامعه شناسی آمریکا را دریافت کرد.
  در سال 1998 ، انجمن بین المللی جامعه شناسی این اثر را به عنوان دهمین کتاب مهم جامعه شناسی قرن بیستم معرفی کرد.

 • کتاب نمود خود در زندگی روزمره» کتابی جامعه شناختی است که در سال 1956 توسط اروینگ گافمن به نگارش در آمده است.
  در این کتاب نویسنده از کلیدواژه های تئاتریکال برای نشان دادن اهمیت تعاملات اجتماعی انسان ها استفاده می کند.
  این رویکرد گافمن در این کتاب به عنوان نوعی از تحلیل دراماتیک در جهانه شناخته شده است.

 • کتاب رنج های ورتر جوان، رمانی نوشته ی یوهان ولفگانگ فون گوته است که نخستین بار در سال 1774 وارد بازار نشر شد. این رمان ماندگار و ارزشمند، داستان مردی جوان، ناراضی و پراحساس به نام ورتر را روایت می کند که عاشق و شیفته ی شارلوت، همسر یکی از دوستانش شده است؛ دوستی که گاهی اوقات مورد تحسین و گاهی دیگر، مورد نفرت ورتر قرار می گیرد. این داستان که کاوشی ژرف در ذهن هنرمندی جوان است، به سوالات همیشگی و کهن ذهن انسان می پردازد: معنای عشق، مرگ و سعادت چیست؟ کتاب رنج های ورتر جوان که رگه های خودزندگی نامه ای فراوانی دارد، بعدها تأثیر بسزایی بر جنبش «رمانتیسیسم» گذاشت. گوته دو سال قبل از انتشار این اثر، دوران پر فراز و نشیبی را گذراند و درست مثل شخصیت اصلی داستانش، عاشق زنی به نام شارلوت باف شد که در آن موقع، به نامزدی یکی از دوستان گوته درآمده بود.
 • فیلم هایی بر اساس این کتاب در سال های 1913، 1979 و 2013 ساخته شده است.پرفروش ترین رمان تانس هاردی
 • کتاب تس دوربرویل، رمانی نوشته ی تامس هاردی است که اولین بار در سال 1891 به چاپ رسید. این رمان که امروزه به عنوان یکی از آثار مهم در ادبیات انگلیس محسوب می شود، به دلیل به چالش کشیدن هنجارها و چارچوب های مرسوم زمانه ی خود، در زمان اولین انتشار با بازخوردهای متنوع و گاهاً متضادی رو به رو شد. داستان این اثر، یک جامعه ی روستایی در حال مرگ را به تصویر می کشد و جذاب ترین و تراژیک ترین شخصیت زن در آثار هاردی را به مخاطبین معرفی می کند. در حقیقت، تس در میان تمامی کاراکترهایی که تامس هاردی خلق کرد، مهم ترین شخصیت برای او بود. تس میان دو زندگی و دو مرد گیر افتاده است: الِک دوربرویل، مردی جوان، ثروتمند و بی اخلاق که تس را در جنگلی دورافتاده اغوا می کند، و آنجل کلر که شوهر محافظه کار، اخلاق گرا و کینه ای اوست.
 • تئودور فونتانه، زاده ی 30 دسامبر 1819 و درگذشته ی 20 سپتامبر 1898، نویسنده و شاعری آلمانی بود. فونتانه تحصیلات خود در هنرستان را در نویروپین و بعدها در شهر برلین ادامه داد. او در سال 1835 با امیلی روانت کومر، همسر آینده اش، ملاقات کرد. فونتانه در سال 1836 هنرستان را رها کرد و به فراگیری علم داروسازی مشغول شد. او نخستین داستان کوتاهش را در سال 1839 نگاشت و در سال 1839 شغلی در همان رشته ی داروشناسی برای خود پیدا کرد.

 • کتاب افی بریست، رمانی نوشته ی تئودور فونتانه است که اولین بار در سال 1892 چاپ شد. افی بریست جوان، مجبور به ازدواج با مردی سختگیر و جاه طلب شده که سنش دو برابر اوست و وقت چندانی برای همسر جدیدش ندارد. افی که منزوی و کسل شده، وارد رابطه ای مختصر با سرگرد کرامپاس می شود؛ مردی متأهل که آوازه ای مخاطره آمیز دارد. اما سال ها بعد، وقتی افی تقریبا این رابطه ی پنهانی را فراموش کرده، این راز به سراغ او می آید، و این بار با عواقبی جدی نیز همراه است. فونتانه با نثری موجز و کنایه آمیز، جهانی را به تصویر می کشد که در آن، جنسیت و تمایل به لذت بردن از زندگی، توسط تظاهرهای تمدن و جبر شرایط، به حاشیه رانده شده است. کتاب افی بریست، داستانی جذاب است که یکی از بهترین آثار تئودور فونتانه به حساب می آید.
 • امیل زولا، زاده ی 2 آوریل 1840 و درگذشته ی 29 سپتامبر 1902، رمان نویس، نمایشنامه نویس و روزنامه نگاری فرانسوی بود. او مهم ترین نماینده ی مکتب ادبی ناتورالیسم و عاملی مهم در گسترش تئاتر ناتورالیستی بود. زولا نویسندگی را در سبک عاشقانه آغاز کرد. او قبل از دستیابی به موفقیت به عنوان نویسنده، به عنوان کارمند در یک شرکت حمل و نقل کار می کرد و پس از مدتی در بخش فروش یک نهاد انتشاراتی مشغول به کار شد. 

 • کتاب پول و زندگی، رمانی نوشته ی امیل زولا است که نخستین بار در سال 1891 منتشر شد. آریستید ساکار زمانی در بازار معاملات بورس پاریس پادشاهی می کرد اما اکنون با ورشکستگی رو به رو شده و مستأصلانه در تلاش است تا جایگاه قبلی خود را به دست آورد. وقتی برادر قدرتمندش، یوجین، از کمک به او سر باز می زند، ساکار با مهندسی به نام هملین دست همکاری می دهد و بانکی را افتتاح می کند که تمرکزش بر فعالیت های مالی در خاورمیانه است. اما زمانی که حرص، و اشتیاقش برای از دور خارج کردن رقیبان بر ساکار چیره می شود، این شخصیت با روی آوردن به شایعه پراکنی، دستکاری های مالی و حقه هایی دیگر، وجهه و اعتبار خود و بانکش را در معرض خطر قرار می دهد.
 • آنتون پاولوویچ چخوف، زاده ی 29 ژانویه ی 1860 و درگذشته ی 15 ژوئن 1904، داستان نویس و نمایشنامه نویس روس بود. او در زمان حیاتش بیش از 700 اثر ادبی خلق کرد.چخوف را مهم ترین داستان کوتاه نویس برمی شمارند. او در زمینه ی نمایشنامه نویسی نیز آثار برجسته ای از خود به جا گذاشته است به طوری که عده ای او را پس از شکسپیر، بزرگترین نمایشنامه نویس تاریخ قلمداد می کنند.

 • کتاب یک مرد ناشناخته، اثری نوشته ی آنتون چخوف است که اولین بار در سال 1893 به چاپ رسید. قاتلی بی نام و نشان (راوی داستان) مأموریت دارد تا به خانه ی اورلف، پسر سیاستمداری بلندپایه، نفوذ کند؛ سیاستمداری که توسط یک گروه شورشی و افراطی ناشناخته، به عنوان «دشمنی جدی» در نظر گرفته می شود. راوی که در پوشش یک خدمتکار به خانه ی اورلف وارد شده، از همه ی اعضای خانواده جاسوسی می کند و با عادت های عجیب و گاهاً احمقانه ی این خانواده ی ثروتمند آشنا می شود. علاوه بر این، رفتار سرد و نه چندان صمیمانه ی اورلف با معشوقه اش، زینایدا، ذهن راوی را به خود مشغول می سازد. با گذشت زمان، افکاری به ذهن راوی می رسد که تمام مسیر زندگی و مأموریت او را با تغییر مواجه خواهد کرد.
 • کتاب خانه ماتریونا، رمانی نوشته ی الکساندر سولژنیتسن است که اولین بار در سال 1963 انتشار یافت. راوی این داستان جذاب، یک معلم ریاضی است که قبلاً در اسارات «گولاگ» (اداره کل اردوگاه های کار و اصلاح اتحاد جماهیر شوروی) بوده است. او کاری را در مدرسه ای واقع در یک مزرعه ی اشتراکی بزرگ می یابد. پس از این اتفاق، ماتریونا به راوی، جایی را در خانه ی کوچک و رو به ویرانی خود پیشنهاد می کند. راوی این پشنهاد را می پذیرد و آن ها در کنار هم در یک اتاق مشغول زندگی می شوند. راوی، میان زندگی کارگران این مزرعه با زندگی کارگران و بردگانِ زمین‌داران در دوران قبل از انقلاب، تفاوت چندانی نمی بیند. ماتریونا با دستمزدی ناچیز و یا حتی بدون دستمزد در مزرعه کار می کند. او مجبور می شود بخشی کوچک از خانه ی خود را به یکی از آشنایانی بدهد که قصد دارد از چوب آن، برای ساخت خانه ای دیگر در روستا استفاده کند. کشاورزانی مست با تراکتوری که بدون اجازه برداشته اند، تصمیم می گیرند که چوب ها را شبانه انتقال دهند. اما در همین حین، رقم خوردن اتفاقی غیرمنتظره روند داستان را تغییر می دهد.