• کتاب گاندی، خودزندگی نامه ای نوشته ی ماهاتما گاندی است که نخستین بار در سال 1927 منتشر شد. گاندی درباره ی این کتاب می نویسد: «قصد من، توصیف ساز و کار علم ساتیاگراها است و نه تعریف درباره ی این که چقدر آدم خوبی هستم.» ساتیاگراها یا جنبش مقاومت بدون خشونت، مانند خالق خود، به عنوان نمادی از اخلاق و ندایی آزادی طلبانه در جهان مطرح شد. زندگی گاندی، الهام بخش جنگجویان آزادی در سراسر دنیا بوده است. با این وجود خود گاندی می نویسد: «لقب ماهاتما (به معنای روح بزرگ)، درد عمیقی برایم داشته است... اما بدون تردید علاقه مندم تجربیات معنوی ام را که فقط برای خودم شناخته شده هستند، روایت کنم. من از همین تجربیات، قدرت فعلی ام را برای کار در عرصه ی سیاست به دست آورده ام.» اما گاندی چه کسی بود؟ در میان خیل عظیم تفاسیر و نظرات مختلف و متضاد درباره ی این مرد تأثیرگذار، زمان آن رسیده که به حرف های خود گاندی گوش بسپاریم و با زندگی و عقاید او بهتر از همیشه آشنا شویم.
 • نلسون ماندلا، زاده ی 18 جولای 1918 و درگذشته ی 5 دسامبر 2013، نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخاباتی دموکراتیک و عمومی برگزیده شد. او پیش از رسیدن به این مقام، از فعالان برجسته ی مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ی ملی آفریقا بود. ماندلا به خاطر فعالیت هایش، محاکمه و زندانی شد. او همواره پایبند به عدم استفاده از خشونت برای رسیدن به هدف بود. 

 • کتاب راه طولانی به سوی آزادی، اثری نوشته ی نلسون ماندلا است که اولین بار در سال 1994 منتشر شد. نلسون ماندلا یکی از برجسته ترین رهبران اخلاقی و سیاسی زمانه ی ما است: قهرمانی بین المللی که مبارزه ی طولانی اش با تبعیض های نژادپرستانه در آفریقای جنوبی باعث شد جایزه ی صلح نوبل را دریافت کند و به مقام ریاست جمهوری کشورش برسد. ماندلا به عنوان رئیس کنگره ی ملی آفریقا و همچنین رهبر جنبش ضدآپارتاید در آفریقای جنوبی، کشور و ملت خود را به سوی داشتن دولتی چندنژادی و حکومت اکثریت رهنمون ساخت. کتاب راه طولانی به سوی آزادی، خودزندگی نامه ی تکان دهنده و خواندنی ماندلا است که بدون تردید در زمره ی برترین خودزندگی نامه های چهره های برجسته در طول تاریخ قرار می گیرد. ماندلا در این کتاب برای اولین بار، داستان خارق العاده ی زندگی خود را روایت می کند: حماسه ای از تلاش، شکست، تولد دوباره ی امید و در نهایت پیروزی.
 • کتاب نامه ای به دخترم، اثری نوشته ی مایا آنجلو است که اولین بار در سال 2008 به انتشار رسید. این کتاب که به دختری تقدیم شده که مایا آنجلو هیچ وقت نداشته اما همیشه در کنار خود می بیند، نشان دهنده ی راه نویسنده برای داشتن یک زندگی خوب و معنی دار است. این اثر که با نثر جذاب و منحصر به فرد آنجلو به نگارش درآمده، ژانرها و دسته بندی هایی مختلف را به زیباترین شکل در هم می آمیزد: کتاب راهنما، شرح حال، شعر و درنهایت لذتی ناب. آنجلو در بخش هایی کوتاه و بسیار تأثیرگذار به زندگی پرفراز و نشیبی می پردازد که درس های زیادی درباره ی مهربانی و شکیبایی به او آموخت: این که او چگونه توسط مادربزرگش بزرگ شد و در سیزده سالگی پیش مادرش رفت و در طول دوران سخت نوجوانی، بزرگترین موهبت زندگی اش به او بخشیده شد.
 • آن فرانک، زاده ی 12 ژوئن 1929 و درگذشته ی فوریه ی 1945، نویسنده ی آلمانی بود. او که یکی از مورد بحث ترین قربانیان هولوکاست بود، پس از مرگ و با انتشار کتاب «خاطرات یک دختر جوان» به شهرت رسید.فرانک در فرانکفورت به دنیا آمد و بیشتر زندگی خود را در آمستردام یا حوالی آن گذراند چرا که خانواده اش در چهار سالگی او به منظور فرار از دست نازی ها به هلند رفته بودند. فرانک در سال 1941، تابعیت آلمانی خود را از دست داد و بدون کشور شد و...

 • کتاب آن فرانک: خاطرات یک دختر جوان، اثری نوشته ی آن فرانک است که اولین بار در سال 1947 به چاپ رسید. خاطرات خارق العاده ی آن فرانک در اتاقی کوچک در آمستردام نوشته شدند؛ در اتاقی که او و خانواده اش به مدت دو سال در آن زندگی کردند تا از چنگال بی رحم نازی ها در امان باشند. این کتاب، خیلی زود به اثری کلاسیک و به گواهی بر روحیه ی مقاوم و شکست ناپذیر انسان تبدیل شد. در این خودزندگی نامه ی تأثیرگذار می توانیم با واقعی ترین و انسانی ترین وجوه دختری آشنا شویم که پیرامونش به جهنمی کابوس وار تبدیل شده است؛ دختری نوجوان که بسیار صادق و شکننده است و به زندگی عشق می ورزد. او از درونی ترین اسرار روحش، مشکلات خانوادگی اش، تجربه ی عشق و تحلیل های جذاب و ملموسش از افراد پیرامون پرده برمی دارد. آن فرانک که با گرسنگی و ترس از دستگیر شدن و مرگ مواجه است، با خردی بالغانه و افکاری بسیار فراتر از سن و سال خود قلم بر کاغذ می گذارد. داستان او، داستان همه ی نوجوانان است اما با یک تفاوت اصلی: زندگی در شرایطی جان فرسا که افراد معدودی تجربه اش را داشته اند.
 • زمانی که جیکوب یانکوفسکی، که به تازگی یتیم و آواره شده، روی قطاری در حال حرکت می پرد، وارد دنیای آدم های عجیب و غریب، خانه به دوشان، طردشدگان از جامعه و البته سیرکی درجه دو می شود که در مواجهه با رکود اقتصادی بزرگ، با مشکلات فراوانی رو به رو است و در هر شهر، فقط یک شب برنامه اجرا می کند. جیکوب که قبلاً دانشجوی دامپزشکی بوده و تا آستانه ی گرفتن مدرک هم پیش رفته بود، مسئول سلامت حیوانات سیرک می شود. جیکوب پس از این اتفاق با مارلنا، ستاره ی جوان و زیبای نمایش اسب سواری، آشنا می شود. او همچنین با رُزی ملاقات می کند؛ فیلی که غیر قابل تعلیم به نظر می رسد اما جیکوب راهی برای نزدیک شدن به او پیدا خواهد کرد. رمان آب برای فیل ها، در دنیایی که حتی عشق هم کالایی تجملی است که از عهده ی همه برنمی آید، داستانِ عشقی میان دو نفر را روایت می کند که بر همه ی موانع و مشکلات غلبه خواهد کرد.
 • تصویرسازی، توصیف فضا و مکان، روایت قصه از زبان چند نفر و زمان غیر خطی داستان از ویژگی‌های اصلی نگارش نسیم مرعشی محسوب می‌شود و از نظر محتوایی نیز، او به مشکلات اجتماعی و چالش‌ها و دغدغه‌های مردم علاقه دارد و آن‌ها را در داستان‌هایش بازتاب می‌دهد.

 • مهدی یزدانی خرم در شهریور سال 1358 در تهران به دنیا آمد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی و از دانشگاه تهران اخذ کرده است. او نوشتن را ابتدا از صفحات ادبی مطبوعات ایران مانند مقالات و گفت‌وگوها شروع کرد. بیشتر شهرت او در زمینه‌ی نقدهای ادبی است.

  کتاب های او جوایز بسیاری را از آن خود کرده‌اند که عبارت‌انداز: «جایزه‌ی ادبی واو» برای رمان «گزارش اداره هواشناسی فردا این خورشید لعنتی»، «جایزه‌ی بهترین رمان سال 91» و «جایزه‌ی بهترین رمان سال‌های 91 و 92 از هیئت داوران جایزه ادبی بوشهر» برای کتاب «من منچستر یونایتد را دوست دارم». هم‌چنین او جایزه ادبی «چهل» را به عنوان یکی از پنج امید ادبیات داستانی ایران کسب کرده است.

 • نادر ابراهیمی با چیره‌دستی تمام بزرگ‌مردی و بزرگ‌منشی ملاصدرا را از همان کودکی به تصویر کشیده که چطور از هم‌سن‌وسال‌های خود جدا بوده و در تنهایی به سر می‌برده و در زمان شاگردی استادان بزرگ نیز مورد حمله کنایه‌ها و تهمت‌های بسیاری قرار گرفته تا آنکه عاقبت همین بدفهمی‌ها باعث تبعید ابدی او می‌شود.

 • مهم‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی قلم نادر ابراهیمی در وصف ملاصدرا، بیان شاعرانگی منش و کردار و رفتار او بوده که بسیار خوب از عهده آن برآمده تا بتواند خوی عاشق‌پیشه این فیلسوف را نشان دهد.

 • نادر ابراهیمی (1378-1315) داستان‌نویس و رمان‌نویس معاصر ایرانی است. او در زمینه فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه و روزنامه‌نگاری هم فعالیت داشته. وی در کتاب‌های ابن مشغله و ابوالمشاغل به شرح زندگی خود و فعالیت‌ها و شغل‌های مختلفی که تجربه کرده پرداخته است. در سال 1342 اولین کتابش با نام خانه‌ای برای شب منتشر شد و داستان دشنام در این کتاب با استقبال فراوانی روبه‌رو شد.

  تا سال 1380 بیش از صد کتاب و مقاله و نقد از او به چاپ رسید که شامل داستان بلند و کوتاه، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه و کتاب کودک و نوجوان می‌شد. چندین اثر او تاکنون به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. ابراهیمی در حوزه ادبیات کودکان جایزه اول براتیسلاوا، جایزه اول تعلیم و تربیت یونسکو، جایزه کتاب برگزیده سال ایران و چندین جایزه دیگر را به دست آورده. همچنین او به دلیل نوشتن رمان هفت جلدی آتش بدون دود جایزه نویسنده برگزیده ادبیات داستانی 20 سال بعد از انقلاب را دریافت کرد. از جمله کتاب‌های او می‌توان به بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم، رونوشت بدون اصل، چهل نامه کوتاه به همسرم، یک عاشقانه آرام، غزل‌داستان‌های سال بد، مکان‌های عمومی، افسانه باران، هزارپای سیاه و قصه‌های صحرا و... اشاره کرد.

 • عتیق رحیمی (Atiq Rahimi) نویسنده و کارگردان فارسی‌زبان افغانستانی - فرانسوی است که در سال 1962 در کابل چشم به جهان گشود. او در سال 2008 جایزه معتبر گنکور را برای کتاب سنگ صبور و جایزه‌ی بهترین فیلم داستانی را در هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم بانوی رود نیل اخذ نمود.

  رحیمی در دبیرستان فرانسوی کابل به تحصیل پرداخت و زبان فرانسوی را نیز در همان دوران آموخت. او در هنگام جنگ‌های داخلی افغانستان در سال 1984 به پاکستان فرار کرد و درآن‌جا درخواست پناهندگی از سفارت فرانسه به پاریس را داد و پس از مدتی مورد تایید قرار گرفت و به فرانسه مهاجرت کرد. در سال 1989 برادر کمونیستش در افغانستان کشته شد و حدود یک سال پس از کشته شدن برادرش مطلع شد، پدر و مادرش زنده هستند و یکی از خواهرانش در آمریکا و خواهر دیگرش در کابل زندگی می‌کنند. رحیمی در سال 2002 به افغانستان رفت و در کشورش در زمینه‌ها‌ی هنری هم‌چون ساخت فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی فعالیت‌ کرد....

 • این کتاب در سال 2008 در کشور ترکیه منتشر شد و در سال 2018 در ایران ترجمه و به چاپ رسید، از این کتاب، یک میلیون نسخه در ترکیه به فروش رفته است. بسیاری از نویسندگان و منتقدان عقیده داشتند که این کتاب از نظر ساختار، بسیار شبیه کتاب ملت عشق است.

  درباره‌ی مولانا و شمس است اما بیشتر کتاب در مورد حل معماهای موجود و مستقل از داستان آن دو عارف برجسته است. احمد امید با دیدی تازه‌تر، به تحلیل و بررسی ارتباط بین مردم و مذهب، عشق و ایمان می‌پردازد؛ ارتباطی که هم‌چون 700 سال پیش، همچنان محکم و پابرجا باقی مانده است.

 • احمد امید در سال 1960 در ترکیه چشم به جهان گشود. او در جوانی حرفه نویسندگی را انتخاب کرد و اغلب او را به خاطر رمان‎‌های جنایی‌اش می‌شناسند. امید در سال 1985 پس از اخذ بورس تحصیلی به مسکو مهاجرت کرد و در آکادمی روسیه در رشته علوم اجتماعی به تحصیل پرداخت. در همان سال‌ها شعر سرودن را شروع کرد و در سال 2008 با نگارش کتاب «باب اسرار» به اوج شهرت خود رسید.

 • کتاب نیروی طبیعت ادامه ی کتاب قبلی جین هارپر با نام خشکسالی است. این کتاب را فرسیما قطبی ترجمه و نشر نون آن را منتشر کرده است.

  داستانی گیرا از نبردی اساسی برای بقا.

 • تولستوی در ارتش، دست از نوشتن برنمی‌داشت و نویسندگی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد. اتفاقات نادر و عجیبی که در جبهه‌های جنگ اتفاق می‌افتاد، سوژه‌های نابی در اختیارش می‌گذاشت و در همان شرایط بود که مجموعه حکایت‌های سواستوپل را نوشت که شامل سه داستان کوتاه درباره چهره خشن و زشت جنگ بود. او سرانجام ارتش را ترک کرد و به اروپا رفت.

  او در سال 1843 در دانشگاه کازان شروع به خواندن رشته زبان‌های شرقی کرد و پس از آن نیز به رشته حقوق تغییر رشته داد. اما سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان به روستای پدری خود بازگشت و مدتی در آنجا همراه با مزرعه‌داران و رعیت‌ها کشاورزی کرد. او در دوران جوانی خود همراه با برادرش به ارتش پیوست و در جنگ کریمه (1854 تا 1855) به عنوان سرباز جنگید.

 • در دورانی که لئو تولستوی به شهرت رسیده بود، کلیسای ارتدوکس و تزارهای روسیه با آثار و عقاید او به شدت مشکل داشتند و حتی برخی از کتاب‌هایش را توقیف کردند. سرانجام پس از چاپ کتاب رستاخیز، کلیسا حکم ارتداد این نویسنده را داد. در نهایت تولستوی در سال 1910 درگذشت و بدون مراسم خاصی و بامحدویت‌های پلیس به خاک سپرده شد.

 • برخی از آثار این نویسنده روسی عبارتند از:

  - جنگ و صلح (رمان)
  - آناکارنینا (رمان)
  - مرگ ایوان ایلیچ (رمان)
  - رستاخیز (رمان)
  - سرگیوس پیر (داستان کوتاه)
  - بار دانش (نمایشنامه)
  - هنر چیست؟ (کتا

 • برخی از سخنان ارزشمند لئو تولستوی:

  - موسیقی خلاصه احساسات است.
  - دو جنگجوی قدرتمند، صبر و وقت هستند.
  - تنها معنای زندگی خدمت به بشریت است.
  - زندگی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که تغییرات جزئی رخ دهد.
  - هنر یک کار دستی نیست، بلکه انتقال احساسی است که هنرمند تجربه کرده است.
  - با یاد خداوند، لحظه‌ای صبر کنید، کار خود را متوقف کنید و اطرافتان را تماشا کنید.
  - هرچه دولت بزرگتر باشد، نوع وطن پرستی آن اشتباه و بی رحمانه‌تر است، و رنجی که قدرت براساس آن بنا می‌شود، بیشتر اس

  این نویسنده و فعال سیاسی و اجتماعی زندگی پرتلاطمی را از سر گذرانده و به خاطر تحولات روحی و عقایدی که در میانسالی برایش رخ داد، به زندگی رعیت‌ها و دهقانان اهمیت فراوانی می‌داد و حتی سازمانی تشکیل داد تا از روستاییان و محصولات‌شان حمایت کند. از دیگر فعالیت‌های اجتماعی او، پشتیبانی از زندانیان سیاسی، دینی و سربازان فراری بود.