• تی تی نار نوشته افسانه شعبان نژاد داستان بلندی است برای مخاطب گروه سنی ب یا پیش دبستانی که درباره ی دختری است که هر دو پایش در تصادف شکسته شده و با خرس اسباب بازی اش ارتباط احساسی برقرار می کند و...
  این کتاب در سال 96 توسط انتشارات لوپه تو در 40صفحه منتشر شده است.

 • دری و دوست راست راستکی اش نوشته ابی هنلن در سال 94توسط نشر پرتقال برای گروه سنی 7تا12سال منتشر شده است. "دری" وروجک دیگه شیش سالش شده و بالاخره داره میره مدرسه! اما هنوزم دلش میخواد با "مری" و بقیه دوست‌های هیولاییش توی خونه بمونه و بازی کنه، از طرفی دوست داره توی مدرسه دوست راست‌راستکی پیدا کنه. اما دوستِ راست‌راستکی چه‌جوریه!؟ اونم مث هیولاهاست؟ لباس پف‌پفی می‌پوشه؟ دندوناش افتادن؟ روی سرش تاج داره؟ اگه دوست راست‌راستکی توی یه قلعه زندگی کنه و یه اژدها هم داشته باشه همه چی عااااالی میشه!
  مدرسه ها شروع می‌شه و داستان‌ بامزه‌ی دری و دوست‌هاش هم شروع می‌شه! دوست‌های هیولایی و دوست‌های راست‌راستکی!

 • کتاب یک روز دلگیر ابری نوشته تکین حمزه لو تابستان 98 توسط انتشارات شادان در 321صفحه منتشر شده است. این رمان، روایت لحظه حساسی از آزمونِ عشق است. یکی از دو نفر بر سرِ یک اتفاقِ به ظاهر ساده، در آزمونِ بی‏‌رحمِ زندگی قرار می‏‌گیرد. حال می‏‌باید انتخاب کند: یا ایمان به نفر مقابل، یا توسل به ساده‏‌ترین راه و فراموشی هر آنچه بوده است... همان‏گونه که دیگران می‏‌پسندند. هنرِ قصه‏‌گوی ما، قرار دادنِ مخاطبِ خود در موقعیت‏‌هاست؛ موقعیت‏‌هایی ویژه اما امکانپذیر: فکر کردن به آنچه ممکن است برای هر شخصی رخ دهد و عکس‏‌العملی که هر کس می‏‌تواند داشته باشد. این یعنی نگاه به گوشه‏‌هایی از جامعه که گاهی می‏‌خواهیم نادیده‏‌اش بگیریم ولی انگار نمی‏‌شود. مگر می‏‌توان که آن بزنگاه‏‌های زندگی را نادیده گرفت. لااقل برای آن که اهل انصاف است امکانپذیر نیست...

 • معرفی کتاب
  کتاب «پژوهشی در شعر کودک» از منوچهر علی‌پور در چند بخش، شعر کودک را به صورت همه‌جانبه بررسی می‌کند و در مورد ویژگی‌های آن با خوانندگان خود به گفتگو می نشیند. در بخش اول و دوم خوانندگان با تعریف های موسیقی و انواع آن در شعر کودک آشنا می شوند.
  «موسیقی بیرونی در شعر کودک»، «موسیقی کناری» «موسیقی درونی» و «موسیقی معنوی» از جمله مباحث مطرح شده در این فصل هستند. «صور خیال و بنیاد آن در شعر کودک» موضوع بخش سوم این کتاب است. در بخش چهارم نیز در مورد «نقش زبان در ساختار شعر کودک» و موضوعاتی چون سادگی زبان، امروزی بودن زبان و نارسایی‌های زبانی صحبت می‌شود. «گذری در قالب‌های شعر کودک» و «اشاره‌ای بر مهمترین ویژگی‌های شعر کودک» هم عنوان بخش‌های پایانی این کتاب هستند. کتاب «پژوهشی در شعر کودک» در 212 صفحه توسط نشر تیرگان در سال 1395 به هشتمین چاپ خود رسیده است.

 • معرفی کتاب
  یلدا قدمتی به درازای تاریخ این مرز و بوم کهن دارد و تنها یک شب نشینی نیست و راز و رمزهای بسیاری در آن نهفته است رازهایی که پژوهشگران سعی در پرده برداشتن از آنها داشته و دارند. علی بلوکباشی مردم‌شناس پیشکسوت این بار در کتابی با عنوان «شب یلدا» روایتگر داستان ها، اسطوره ها و آیین های این جشن ملی شده و هر آنچه را که باید از یلدای کهن سال بدانیم در اختیارمان قرار داده است.
  «شب یلدا» نوشته علی بلوکباشی یکی از کتاب‌های مجموعه از ایران چه می دانم؟ است که توسط دفتر پژوهشهای فرهنگی منتشر شده است. این اثر مردم‌شناسی در 110 صفحه و شمارگان یک هزار نسخه منتشر شده است. بلوکباشی در مقدمه اثر خود می‌نویسد ایرانیان و همه مردم سرزمین هایی که در حوزه فرهنگ ایرانی زندگی می‌کنند شب آغاز فصل زمستان را در یک دور فصلی از دور کیهانی طبیعت در زمان گردش فصل پاییز به فصل زمستان جشنی گرفته و می گیرند. نقش و تاثیر این برگشت طبیعی در حیات اجتماعی و اقتصادی مردم با واکنش های گوناگون به صورت رفتارهایی آیینی_نمادین بازنمایانده می‌شوند. در این رفتارهای آیینی شب آغاز فصل زمستان که به اصطلاح آن را «شب چله» و «شب یلدا» می نامند به شیوه‌های رمزگونه همراه با نمودهایی که ناظر بر تداوم زندگی در کل جامعه از جلوه می نماید.

 • کتاب مباهله نوشته مهدی وحیدی صدر و بازنویسی سیدمصطفی موسوی گرمارودی ویژه نوجوانان توسط انتشارات تاسوعا در 24صفحه منتشر شده است.

  در این کتاب 11 داستان از زندگانی و معجزات پیامبر اسلام محمدمصطفی(ص) مناسب نوجوانان آورده شده است و اولین داستان این کتاب به مباهله میان پیامبر و مسیحیان شهر نجران اختصاص دارد، مُباهَلَه، درخواست لعن و نفرین الهی برای اثبات حقانیت است و بین دو طرفی رخ می‌دهد که هر کدام ادعای حقانیت دارند. مباهله، سوءقصد، وای بر کم فروشان، مال اندوزی، درخت خرما، غیبت و تهمت، چشم چرانی، آیه دوستی، اجازه ورود، دعای مستجاب و پیشوای رستگاران عنوان داستانهای این کتاب است.

 • عباسیان با کینه‌توزی و دشمنی علیه اهل بیت علیهم‌السلام، عرصه را هر روز بر آنان تنگ‌تر کرده و با تحت مراقبت‌قراردادن، تبعید و زندانی کردن ائمه تلاش کردند علاقمندان به آنان را از دریای بی‌کران وجود مبارکشان دور نگاه دارند.

  امام هادی علیه‌السلام در دوران 33 سالۀ امامتش تلاش‌های فراوان و مبارزات طاقت فرسایی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی انجام داده اند. این کتاب پژوهشی در زندگانی و سیرۀ امام هادی علیه‌السلام است و در هفت فصل نوشته شده است.

  فصل اول با عنوان «روزنه‌ای به‌سوی آفتاب» به ولادت، شهادت، القاب، خانواده و زندگی حضرت می‌پردازد. «ویژگی‌های اخلاقی» عنوان فصل دوم کتاب است که خصوصیت‌های گوناگون امام مانند عبادت، دانش، مهربانی، بردباری و... را شرح می‌دهد. فصل سوم «مبارزات فرهنگی امام هادی (علیه‌السلام)» نام دارد که از مبارزه با گروه‌های منحرف عقیدتی تا بسترسازی فرهنگ انتظار را شامل می‌شود. نام فصل بعدی «مبارزات سیاسی امام هادی (علیه‌السلام)» نام دارد که ضمن تشریح اوضاع سیاسی اجتماعی عصر حضرت (مانند اوضاع داخلی دولت عباسی و پیدایش نهضت علویان)، شیوه‌های مبارزاتی حضرت را در زیرسؤال‌بردن مشروعیت حکومت عباسیان، مبارزه با فقیهان درباری، نفوذ عاطفی در برخی درباریان و تقویت پایگاه‌های مردمی بیان می‌کند. در فصل پنجم که «تبعید امام هادی (علیه‌السلام)» است به چالش‌های فراروی عباسیان، تبعید امام، واکنش مردم، توطئه‌ها علیه حضرت، قتل متوکل و... پرداخته شده است. «شهادت امام هادی (علیه‌السلام)» عنوان فصل ششم کتاب است که به موضوعات مختلفی ازجمله جنایت عباسیان در شهادت حضرت، بازتاب شهادت امام، مراسم تشییع و خاک‌سپاری و زیارت‌نامۀ امام هادی می‌پردازد. در فصل پایانی کتاب که «گلبرگی از آفتاب» نام‌گذاری شده است گزیده‌ای از سخنان و سیره و کرامات حضرت مانند جایگاه اطاعت از خدا، انتقادپذیری، برداشت نیکو از نعمت‌ها، عزم و اراده، نتیجۀ صلۀ رحم، خیرخواهی، پیش‌گویی و... آمده است.

 • داستان کتاب دالان بهشت نوشته‌ی نازی صفویاز زبان دختری روایت می‌شود که سعی در بررسی رفتارهای غلط خود در رابطه احساسی‌اش دارد و با روایت شفافی که دارد حس همذات‌پنداری را در خواننده بوجود می آورد.

  مهناز راوی داستان دختری است که یک‌باره از زندگی نوجوانی و بازیگوشی خود به زندگی زناشویی و تعهدات آن وارد می‌شود؛ بدون آن‌که هیچ درکی از آن داشته باشد. اما این داستان مطابق کلیشه‌های مرسوم پیش نمی رود چون مهناز به دلیل فقر یا اجبار خانوادگی تن به این ازدواج نداده بلکه او با میل و اراده‌ی خود با محمد ازدواج کرده است. در ابتدای داستان محیط امن، شیرینی ها و جذابیت های میان آن‌ها و خانواده‌هایشان ترسیم می‌شود. و پس از آن مشکلات محمد و مهناز در داستان مطرح می‌شود. 

  محمد برخلاف مهناز پسری جاافتاده و باتجربه است و با وجود اینکه در خانواده‌ای سنتی رشد کرده و عقاید سنتی دارد، در برخورد با مشکلات زناشویی‌اش و اشتباهات مهناز منطقی عمل می‌کند. اشتباهات مکرر مهناز سرانجام باعث طلاق این دو می‌شود. مهناز پس از انجام اشتباهاتش، برخلاف داستان‌های عاشقانه مرسوم که هر دو طرف زوج‌های جدیدی پیدا می‌کنند، روی اشتباهات خود متمرکز می‌شود. طلاق، زمینه ساز خودشناسی مهناز ‌می‌شود و او را در مسیری قرار می‌دهد تا نقاط ضعف خود که منجر به از بین رفتن رابطه‌اش با محمد شده است را برطرف کند.

  از دیگر نقاط مثبت کتاب می‌توان به خلق شخصیت‌های زنده و خاکستری کتاب اشاره کرد. انسان‌هایی که لزوما بد یا خوب نیستند اما مصون از خطا و اشتباه نیز نیستند. همین مسئله باعث شده است که شخصیت‌ها بسیار باورپذیر شوند و مخاطب با آن‌ها به‌راحتی ارتباط برقرار کند و داستان را دنبال کند.

 • این کتاب مطالب متنوعی را در مورد تأثیر گل‌ها و گیاهان در سلامتی انسان بیان می‌کند. در ادامه در مورد تاریخچه گل‌هاو اینکه نماد چه چیزهایی هستند توضیح می‌دهد. و انواع گل‌ها جهت مناسبت‌های مختلف از جمله سالگرد ازدواج و تولد را معرفی می کند و در پایان نیز نام گیاه هر روز از سال و اینکه چه معنایی دارند در یک جدول تنظیم شده‌است.

  کتاب گلها و گیاهان چه می گویند؟ ترجمه و تالیف لیلا مهدی زاده در 186صفحه توسط انتشارات نگارستان هنر منتشر شده است.

 • کتاب تاریخ و هنر فرش بافی در ایران تقریبا تمامی اطلاعاتی را که در فرش ایران مطرح است را بطور کوتاه و فشرده در دوره های مختلف تاریخ ایران مطرح می کند و مطالبی ارائه می کند که گاهی برای نخستین بار است در ایران منتشر می شود.

  پژوهش جدی در تاریخ و هنر فرش بافی ایران بیش از یک قرن است که در جهان غرب آغاز شده و با کاوش ها و پژوهش هایی که می شود مرتب بر دامنه ی اطلاعات آن افزوده می شود و مؤلفان فصل های کتاب، ماحصل این اطلاعات را توأم با مراجعه به بسیاری از کتاب های نویسندگان سده های گذشته ی ایران و جهانگردانی که به ایران آمده اند گردآوری و منعکس  نموده اند.

  لازم به ذکر است این نوشته ها در دهه 1980 انجام شده و در چند سال اخیر نظریه جدیدی درباره محل بافت فرش پازیریک ارائه گردیده و طبق این نظریه، بافته به جنوب شرقی قفقاز و ارمنستان (ایران باستان) نسبت داده شده است و از طرفی همین یکی، دو سال اخیر در شهر سوخته سیستان و بلوچستان در کاوش ها به انواع بافته ها ( از جمله فرش) برخورده اند که قدمت فرش بافی در ایران را به هزاره ها قبل از فرش پازیریک می رساند.

  این کتاب زیر نظر احسان یارشاطر توسط انتشارات نیلوفر در 190صفحه منتشر شده است.

 • کتاب "بانوی مهربانی" نوشته ثانی اثنین خان توسط انتشارات آرما در 72صفحه منتشر شده است. زندگی خدیجه(س)، داستان الهام‌بخش بزرگی برای مومنین و خصوصا زنان است. او نمونه‌ی بسیار خوبی است که نشان می‌دهد چگونه یک نفر می‌تواند عمر، توان، ثروت و همه زندگی اش را در راه خدا هزینه کند. داستان خدیجه(س) به مومنان یادآوری می کند که چگونه زندگی هدفمندی داشته باشند. ما باید پیامبر(ص) و خاندانش را به‌خاطر فداکاری‌هایشان همیشه به‌یاد داشته‌باشیم. درواقع فداکاری، ازخودگذشتگی و تلاش سخت ایشان بود که باعث شد اسلام به دورترین نقاط دنیا برسد و قرآن باقی بماند.

 • کتاب " تحلیلی از زندگانی و دوران امام محمدتقی(ع)" نوشته فضل الله صلواتی توسط انتشارات اطلاعات در 600صفحه منتشر شده است.
  این اثر دربردارنده قسمت های مهمی از زندگی مربوط به امام جواد (ع) و دنیای پیرامون آن حضرت است؛ شرائط کلی جهان اسلام و حکومت عباسی و هم چنین حرکت ها و انقلاب های دوران امام جواد (ع)، بررسی بعضی فرقه های آن دوره، حرکت ها و انقلاب ها در دوره عباسی، بخشی از زندگانی و شهادت امام (ع) و سخنان حضرت تعدادی از عناوین فصل های این کتاب است.

 • کتاب «چشمه های بهشت» با تدوین و ترجمه دکتر محمد هادی زاهدی، به سفارش نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دو چاپ 550 نسخه‌ایی و 7250 نسخه‌ایی ویژه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تجدید چاپ شد. عیون اخبار الرضا(ع) نوشته شیخ صدوق یکی از معتبرترین منابع مربوط به تاریخ زندگی و آموزه های حضرت رضا(ع) است و «چشمه های بهشت»گزیده ای از آن کتاب ارزشمند است که روایت کننده مجموعه ای از تاریخ زندگی، آموزه ها، معارف، کرامات و آداب زیارت حضرت ثامن الحجج(ع) می باشد.
  این کتاب در پنج دفتر و مجموعا 31 فصل تدوین شده است.

 • کتاب شهیدصدوقی نوشته هدایت الله بهبودی از سری کتابهای موسسه فرهنگی مدرسه برهان است که در 60صفحه به چاپ رسیده است.

  محمد صدوقی، روحانی شیعه ایرانی بود، که در روز 8 صفر 1327 در یزد به دنیا آمد. وی از نسل شیخ صدوق است پدرش ملا ابوطالب و جد دوم او علامه ملا محمدمهدی کرمانشاهی بود که بر اثر درگیری با فتحعلی شاه قاجار به یزد تبعید شد. محمد صدوقی در 7 سالگی، پدر و در 9 سالگی مادرش را از دست داد و پسرعمویش ملا محمد کرمانشاهی (مدفون در یزد) سرپرستی او را برعهده گرفت که بعدها صدوقی داماد وی شد.

  تحصیلات علوم دینی را در مدرسه عبدالرحیم‌خان یزد آغاز کرد و در سن 21 سالگی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت، اما پس از مدت کوتاهی به دلیل کمبود امکانات و سرمای بی‌سابقه اصفهان، به یزد بازگشت و یکسال بعد در سال 1349 به قم مهاجرت کرد و به تحصیل و بعد از آن تدریس در این شهر پرداخت.

  در تاریخ 10 رمضان 1402 هجری قمری و روز جمعه یازدهم تیرماه 1361 هجری شمسی توسط سازمان مجاهدین خلق ایران ترور شد. وی پس از این حادثه تحت نام «سومین شهید محراب» نیز شناخته می‌شود.

 • کتاب «برای ‌ضامن آهو» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری‌ابهری، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان است که از سوی انتشارات به‌نشر، آستان قدس رضوی منتشر شده و در مشهد مقدس رونمایی شد.

  سؤالات بسیاری برای زائران خارجی یا نوجوانان زائر که وارد حرم مطهر امام رضا(ع) می‌شوند پیش می آید از جمله امام رضا(ع) چرا در مشهد به شهادت رسید، نقاره‌زنی چیست، برای چه به زیارت می‌رویم، پنجره فولاد چیست و... بر همین اساس و همچنین بر اساس سن امام رضا(ع) که در 55 سالگی به شهادت رسیدند، 55 پرسش در این کتاب پاسخ داده شده است با این هدف که پاسخگوی نیاز معنوی کودکان و نوجوانان باشد. همه این پاسخ‌ها مستند بوده و از مدارک و مستندات تاریخی معتبر استخراج شده است.

   

 • کتاب علامه امینی نوشته محدثه گودرزنیا از سری کتابهای موسسه فرهنگی مدرسه برهان است که در 90صفحه به چاپ رسیده است.

  علامه امینی در سال 1279 خورشیدی در تبریز متولد شد. وی پس از آموختن علوم ابتدایی حوزوی، برای تکمیل تحصیلات خود به نجف رفت. نخستین اثر علامه «شهداءالفضیله»، شرح حال دانشمندان شعیه قرن چهارم ه . نام داشت. اما مهم‌ترین تالیف ایشان «الغدیر» بود که در بیست جلد نگاشته شده و تاکنون یازده جلد آن به چاپ رسیده است. کتاب حاضر برای گروه سنی نوجوان به نگارش درآمده و روایتی داستانی از دوران زندگی علامه «عبدالحسین امینی» است. در پایان نیز تعدادی از آثار علامه امینی معرفی شده و دیدگاه‌های برخی بزرگان دربارة او آمده است.

 • کتاب کلیدهای پیشگیری و مقابله با اعتیاد در نوجوان و جوانی یکی از مجموعه کتاب‌های کلیدهای تربیت نوجوانان نوشته کارل پیکهارت است که مسعود هومان ترجمه کرده و توسط نشرصابرین منتشر شده است. در این اثر، روش‌ها و راهکارهایی برای شناسایی و ترک اعتیاد در نوجوانان معرفی شده است.

  کارل پیکهارت در این کتاب از شناخت مشکل اعتیاد در نوجوان و علایم هشداردهنده آن شروع کرده است و پس از پرداختن مفصل به علایم جسمی و روحی روانی اعتیاد در نوجوان به معرفی راهکارهایی برای مقابله با این بیماری در نوجوانان پرداخته است. او برای درمان اعتیاد در نوجوانان مراحل مشاوره، معالجه، خودیاری و بازیافت را در نظر گرفته و به طور مفصل آنها را شرح داده است. در انتهای کتاب هم فصلی درباره بازسازی روابط در خانواده فردی که موفق به ترک اعتیاد شده دارد که بسیار موثراست.

  این کتاب برای کسانی مناسب است که نوجوان و جوان در خانه دارند. فرقی نمی‌کند که جوان یا نوجوان شما دچار اعتیاد شده یا نشده است. مطالعه این کتاب برای خانواده‌ها آگاهی‌بخش، روشن‌کننده و سودمنداست.

  بخش اول این کتاب به شیوه شناخت مشکل می پردازد و دربخش دوم انواع درگیر شدن های زیان‌آور را معرفی می کند، بخش سوم آثار هشداردهنده را توضیح می دهد و در بخش چهارم علایم روحی هشداردهنده را عنوان کرده و در بخش پنجم به آسیب‌پذیری‌های دوران نوجوانی تا جوانی می پردازد. بخش ششم به شیوه دخالت مستقیم اختصاص دارد و در بخش هفتم این کتاب روش‌های مختلف درمانی را معرفی کرده و بخش هشتم به روشهای بازسازی روابط و ساختار خانواده اختصاص دارد و در انتهای کتاب تعدادی پرسش و پاسخ آورده است.

   

 • کتاب «مهدویت» دوران ظهور نوشته رحیم کارگر است که از سوی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در سال1387 در قم منتشر شد.

  پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام، طبقه بندی موضوعی و توجه به شبهات روز از ویژگیهای مثبت این کتابها می باشد و در عین حال که دانشجویی نام گرفته اما برای هر ذهن پرسشگر و برای پاسخ به شبهات در اکثر محیط ها مناسب می باشد . با توجه به شبهه افکنی روز افزون در حوزه مهدویت، این کتاب با بیان ساده وحجم کم به همه و خصوصا فعالان فرهنگی حوزه جوان و نوجوان توصیه می شود .

 • #معرفی_کتاب

  شخصیت اصلی کتاب زنی میان سال به اسم آلیس است . کتاب آلیس مجموعه ای از چند داستان در مورد مرگ دوستان و اقوام شخصیت اصلی داستان است. کسانی که آلیس در لحظه مرگشان به دیدنشان می رود و نویسنده در فصل های مختلف این کتاب به احساسات آلیس و آن افراد در لحظه مرگ می پردازد.

  فصل اول کتاب درباره میشا همسر سابق آلیس که الان ازدواج کرده و دارد می میرد؛ فصل دوم درباره کنراد دوست قدیمی و پیر آلیس است که وقتی آلیس به دیدنش می رود رو به احتضار است.
  در فصل سوم ریشارد همسر دوست آلیس مردی که ذره ذره آب می شود را شرح می دهد.
  مالته عموی آلیس که سال ها پیش مرده ولی یادش همیشه همراه آلیس است در فصل چهارم آورده شده است و آخرین فصل نیز به رایموند همسر آلیس اختصاص دارد.

  کتاب آلیس نوشته یودیت هرمان با ترجمه محمود حسینی زاد توسط نشر افق در 176صفحه منتشر شده است.