مبانی پارادایمی روش‌های کمی و کیفی تحقیق در علوم انسانی در 2جلد به نامهای  (فلسفه روش تحقیق در علوم انسانی و روش‌شناسی تحقیقات کیفی)
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 001.3
سال چاپ: 1389
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 1000 نسخه
تعداد صفحات: 474
قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز)
شابک: 9786005486278
کد کتاب در گیسوم: 1655392
توضیح کتاب:
در کتاب حاضر که به عنوان منبع کمک درسی برای دانشجویان رشته‏های جامعه‏شناسی، جمعیت‏شناسی، روان‏شناسی، مددکاری اجتماعی، مدیریت، پرستاری و علوم تربیتی جهت دروس روش‏های کمی تحقیق، روش‏های کیفی تحقیق و فلسفه تحقیق در مقطع کارشناسی تدوین شده است، ضمن بیان چیستی تحقیق و معرفت علمی، به آسیب‏شناسی تحقیقات علمی در حوزه علوم انسانی در ایران اشاره شده و انواع تحقیق و روش‏شناسی آنها بیان گردیده است. نگارنده به پارادیم‏های علم و تحقیقات علمی اعم از هستی‏شناسی، معرفت و روش‏شناسی اشاره کرده و چگونگی فراهم آوردن اطلاعات معتبر مانند روش اثبات‏گرایی، تفسیرگرایی و انتقادی را بررسی نموده است. در همین زمینه نگارنده به تبیین ماهیت انسان، واقعیت و ماهیت علم، هدف از تحقیقات علمی، جایگاه پژوهش و ارزش علم به سه روش نام برده شده، پرداخته و رویکردهای تحقیق را از جهت کمی و کیفی و مبانی روش‏شناسی و ملاک‏های این دو رویکرد را بررسی نموده است. در ادامه به ویژگی‏های رویکرد کیفی تحقیق مانند اصالت دیدگاه مورد مطالعه، توصیف، زمینه‏گرایی، فرآیند، انعطاف‏پذیری و تولید نظر اشاره کرده و اصول محوری روش‏شناسی کیفی تحقیق را آزادی، فرایندی بودن، انعکاس‏پذیری، توضیح و انعطاف‏پذیری دانسته و به مقایسه دو رویکرد کمی و کیفی تحقیق پرداخته است. در قسمت دیگری از کتاب نویسنده به رهیافت‏های پدیدارشناسی در تحقیق اشاره کرده و زمینه‏های نظری و تکنیک‏های پدیدارشناسی و فرآیند تحقیقی مربوط به آن را بیان کرده است. یکی دیگر از پارادیم‏های تحقیق در علوم انسانی مردم‏نگاری است که در این زمینه نیز نگارنده به مختصات مردم‏نگاری در تحقیق، انواع مردم‏نگاری، روش‏شناسی مردم‏نگاری و چگونگی جمع‏آوری و تحلیل داده‏های مردم‏نگاری به وسیله مصاحبه، مشاهده، یادداشت‏های میدانی و تحلیل داده‏ها اشاره کرده است و انواع تحقیق‏ها و مراحل یک تحقیق مردم‏انگارانه را بررسی نموده است. روش تحقیق اقدامی و بیان مختصات این تحقیق در علوم انسانی، مشخصات، امتیازات و محدودیت‏های تحقیق تاریخی مقایسه‏ای، بیان ویژگی‏های تحقیق فمینیستی و روش‏شناسی این نوع تحقیق و تحلیل محتوای آن از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است.
خریـد کـتـاب
3,550,000+1,209,0004,759,000 ریال
افزودن تـصویرافزودن محـتواکــتاب رو دارمثبت برای فروشافزودن به کتابخانهاصلاح مشخصات
قیمت بهتری سراغ دارین؟
برچسب‌های کتاب مبانی پارادایمی روش‌های کمی و کیفی تحقیق در علوم انسانی در 2جلد به نامهای (فلسفه روش تحقیق در علوم انسانی و روش‌شناسی تحقیقات کیفی)
دانش
علوم انسانی - تحقیق
علوم کامپیوتر، اطلاع رسانی و کلیات
علوم کامپیوتر، دانش و سیستمها
کسب علم در علوم انسانی